Vizesedés, ödéma: otthon is kezelhetjük

A víz- vagy folyadékvisszatartás, ödémásodás rendkívül kellemetlen tünetekkel járó betegség, melynek lényege, hogy a kötőszövetekben felgyülemlik a folyadék, így az a többszörösére dagadhat. Mit tehetünk a tünetek enyhítése ellen otthon?

Természetesen, az első és legfontosabb feladat annak megállapítása, hogy pontosan mi okozza a vízvisszatartást, ez ugyanis nagymértékben meghatározza azt is, hogy milyen kezelésre van szükség: elegendő-e az életmód megváltoztatása vagy éppen komolyabb gyógyszeres kezelést igényel. Lássuk, milyen házi módszerekkel és természetes anyagokkal enyhíthetjük a tüneteket, lehetőleg a kezelőorvosunkkal való egyeztetés után.

ödéma, gyógytea
A GYÓGYTEÁK IS SEGÍTHETNEK AZ ÖDÉMÁN. Fotó: Getty Images

A gyermekláncfű bámulatos hatása

A gyermekláncfű igen hatékony vízhajtó, a belőle készült tea, főzet segíthet eltávolítani a felesleges folyadékot a szervezetünkből. Emellett káliumot és magnéziumot is tartalmaz, ezek a tápanyagok pedig fontosak a megfelelő elektrolit-egyensúly fenntartásához (a vízvisszatartást okozhatja például a túl sok nátrium is).

Nyiroködéma alatt az elsődleges vagy másodlagos nyirokkeringési zavar következtében kialakuló lokális vizenyőt, duzzanatot értjük. Soha nem érinti az egész testet, mindig egy-egy testrészre korlátozódik. Hogyan ismerhetjük fel és miként kezelhető? Gyermekláncfű-főzet készítéséhez áztassunk tíz percre egy teáskanálnyi gyógynövényt egy bögre meleg vízbe, majd szűrjük le. Naponta háromszor fogyasszuk. Hasonlóan jó hatású lehet a petrezselyem is, a petrezselyemből készült tea készítéséhez két teáskanál szárított levelet forrázzunk le, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le és igyuk meg.

További jótékony italok

A vízvisszatartás ellen használatos gyógynövények közé tartozik még a csalán, de az édeskömény magja is javíthat az állapotunkon, ez utóbbit különösen akkor érdemes alkalmazni, ha a vízvisszatartás mellett egyéb tüneteink is vannak, például puffadunk vagy túlzott gázképződéssel küzdünk.

Ha hajlamosak vagyunk a vizesedésre, akkor érdemes rendszeresen áfonyalevet fogyasztani. Ebben az italban ugyanis rengeteg olyan tápanyag van, melyek segítik egyensúlyban tartani a szervezet folyadékháztartását, emellett a veséknek és a húgyutaknak is nagyon jót tesz.

Az Epsom-só vagy keserűsó kiegyensúlyozó hatással van a szervezetünkre, segíti a felesleges folyadék és a méreganyagok távozását, emellett azokra is jótékony hatással lehet, akiknek izomláza vagy izomfájdalma van. A legegyszerűbb Epsom-sós fürdőhöz keverjünk egy kád meleg vízhez két csészényi sót, alaposan keverjük el, majd 15 percen keresztül áztassuk magunkat. Utána alaposan öblítsük le a bőrt! Az Epsom-sós fürdőt kombinálhatjuk aromaterápiával is: a geránium, a ciprus vagy a boróka illóolaja is segíthet a felesleges folyadék eltávolításában.

Érdemes több olyan ételt fogyasztani, melyeknek vízhajtó tulajdonságai is vannak. Ezek közé tartozik például a spárga, a hagyma, az uborka, az ananász, a vízitorma vagy a görögdinnye.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.