A mitesszeres , pattanásos bőr nem egyik napról a másikra alakul ki és szinte mindig "belső" folyamatok felelősek a bőrhibák megjelenéséért, így nem várható az, hogy heteken belül kitisztul a bőrünk. Mivel a pattanásosság súlyossága, vagy a mitesszerek állapota egyénenként eltérő lehet, körültekintően kell megválasztani az ápolószereket!
Az ápolás első, egyben legfontosabb lépése az arctisztítás. Ez nemcsak a felesleges faggyút, az elhalt hámsejteket és a bőrre tapadó port távolítja el, de a legtöbbször meg is nyugtatja a bőrt, sőt hatóanyagai még a baktériumokkal is felveszik a harcot. Naponta kétszer, reggel és este mossuk meg az arcot, kézmeleg vízzel és lágy, nem szárító (de nem is túl zsíros), habzó lemosóval. Lemosás után puha törülközővel itassuk fel a felesleges vizet az arcról; a túl erős dörzsölés árthat a bőrnek!
Az arctonik használatával kapcsolatban a szakemberek között sincs egyetértés: egyesek szerint felesleges, mások viszont úgy gondolják, többet árt a bőrnek, mint amennyit használ. Ugyan kellemesen frissíti a bőrt, összehúzza a pórusokat és a "tisztaság" érzését nyújtja, de hatóanyagai erősen száríthatják a bőrt, így még több faggyú termelésére késztetik azt, az arc így csak még zsírosabbá válik. Vannak azonban kifejezetten problémás, mitesszeres bőrre ajánlott arctonikok, melyek valóban segítenek csökkenteni az arcbőr fényességét, zsíros érzetét. Válasszuk tehát a megfelelő terméket.
Gyógyszer vagy műtét?
Súlyos akné esetén mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni. A nagy, gyulladt, cisztás pattanások kezelésére ugyanis az "egyszerű" krémek vagy arctisztítók már nem alkalmasak, ezeket szisztémás, gyógyszerként szedhető antibiotikumokkal vagy A-vitamin származékokkal kell gyógyítani. A legsúlyosabb esetekben előfordulhat, hogy csak műtét segíthet az aknés betegen, ám erre csak nagyon ritkán kerül sor. Az akné gyakran okoz hegesedést, amelyet kozmetikai eljárásokkal, például hámlasztással, dermabrázióval, intenzív fényterápiával vagy lézerkezeléssel lehet orvosolni.
El a kezekkel!
A mitesszeres, aknés bőrt tilos nyomkodni - sokszor talán éppen ezt a legnehezebb megállni. Azonban a nem szakszerű "beavatkozás" a bőr kisebesedését és a gyulladás továbbterjedését eredményezheti. A kozmetikus azonban sokat segíthet a bőr állapotán, különösen ha valakinek nem túlságosan súlyosak a tünetei.