Az érzékeny bőrre a finom textúra, a simaság, az apróbb pórusok jellemzőek. A fő problémát az okozza, hogy túlságosan gyorsan és erőteljesen reagál a külső, illetve a belső hatásokra: a melegre, a hidegre, a fűszeres ételekre, az alkoholra, bizonyos kozmetikai, kémiai anyagokra, a kemény vagy vegyi anyagokkal teli vízre vagy a stresszre. Ezeknek lehetnek csupán érezhető hatásai, mint amilyen a viszketés, húzódás vagy égés, de látható következményei is: a bőr kipirosodhat, kiütések jelenhetnek meg rajta, könnyen hámlóan szárazzá válhat.
Az érzékeny bőrűeknél a legfontosabb lépés annak kiderítése, hogy mi okozza a túlságosan erős reakciót: ha ezt sikerült megállapítani, akkor sokat tehetünk a bőr állapotának javulásáért, ezeknek az anyagoknak a kerülésével. Kozmetikumokkal, sminkszerekkel vagy parfümökkel nem szabad kísérletezni: a legtöbbször találunk bennük olyan anyagokat (főleg az illatanyagok, színezékek vagy tartósítószerek lehetnek ilyenek), melyekre érzékeny lehet a bőr.
Mielőtt egy-egy új terméket elkezdenénk használni, alaposan olvassuk el az összetevők listáját, és végezzünk bőrpróbát egy nem látható helyen (például a fül mögött vagy a könyökhajlatban). Szerencsére ma már nagyon sok olyan kozmetikumot lehet kapni, melyeket kifejezetten érzékeny bőrűeknek szánnak.
Védjük a bőrünket!
A bőr szárazsága, a külső, káros hatásokra való fogékonyság és a fokozott érzékenység miatt ez a bőrtípus gyorsabban és látványosabban öregszik. A ráncok hamar megjelennek, könnyen elmélyülnek, így ezek megelőzését korán meg kell kezdeni. Különösen a szem és a száj környéki területekre kell ügyelni, itt a legvékonyabb, a legszárazabb a bőr.
Ha a test bőre érzékeny...
A tisztálkodó és ápoló kozmetikumokat egyaránt úgy kell megválasztani, hogy azokban ne legyen semmilyen irritáló összetevő: keressük a hipoallergén , illatanyag-, színezék- és tartósítószer-mentes termékeket! Emellett, fontos az is, hogy a kozmetikumok erős hidratáló és visszazsírozó hatással rendelkezzenek.