Véget ért az első olyan nagyszabású (randomizált és placebo-kontrollált) vizsgálat, amelynek résztvevői olyan fél és 5 év között gyerekek voltak, akik különféle bőrbetegségekkel – például ekcémával – küzdöttek. A 31 európai és észak-amerikai helyszínen készült tanulmány szerzői arra voltak kíváncsiak, hogy milyen eredménnyel járhat, ha a gyerekek közepes vagy súlyos ekcémáját immunelnyomó anyagok helyett egy biológiai gyógyszerrel (monoklonális antitesttel) kezelik. Eredményeiket a The Lancet című orvosi szaklapban tették közzé.
„A kezelések eredményeként az állandóan vakaródzó, éjszakánként többször is felébredő, ingerlékeny kisgyermeknél sikerült elérni, hogy átaludják az éjszakát” – idézte a Science Daily Amy Pallert, a Northwestern Egyetem bőrgyógyászati tanszékének vezetőjét, a tanulmány vezető szerzőjét.
A rettegett ekcéma
Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, amelyet vörös, száraz, gyakran váladékozó bőr és viszketés jellemez, ami nagyban befolyásolhatja az érintett betegek és családok életét. Becslések szerint a 6 évesnél fiatalabb gyermekek legalább 19 százaléka ekcémás, az érintettek 85-90 százalékánál a betegség öt éves kor előtt jelentkezik. A viszketés alvászavarokhoz, gyenge neurokognitív fejlődéshez és átlagosan heti egy teljes éjszakának megfelelő alváskieséshez vezethet.
Bár az ekcémás gyermekek felének-kétharmadának enyhe tünetei vannak, amelyek szteroidos kenőccsel és hidratáló krémekkel kezelhetők, legalább egyharmaduknál a betegség közepesen súlyos vagy súlyos formában jelentkezik, és agresszívebb kezelést igényel. „A súlyosabb ekcéma kezelésére eddig csak immunszuppresszív gyógyszerek, például szájon át szedhető szteroidok jöhettek szóba, amelyeket a gyermekeknél igyekszünk elkerülni, mert mellékhatásokkal járhatnak” – mondta a Northwestern kutatója.
Az elmúlt néhány évben azonban elérhetővé vált egy új szer, a dupilumab, az első „biológiai” gyógyszer, amely célzottan kezeli az ekcémát. Felnőttekkel, serdülőkkel, iskoláskorú gyermekekkel végzett vizsgálatok során is hatékonynak és biztonságosnak találták. De az 5 év alatti gyerekeket eddig nem vizsgálták, ezért ők még nem kaphatták meg a gyógyszert.
Jó eredményeket érhetünk el
Amy Paller szerint a legtöbb gyermeknél hatásosnak bizonyult, és legalább olyan jó eredményeket tudtak vele elérni, mint a kockázatosnak tekintett immunszuppresszív gyógyszerekkel. A szer hatásosnak bizonyult az asztma, illetve az allergiás problémák kezelésére is. (Csecsemőknél és kisgyermekeknél még nem engedélyezték ezek kezelésére.)
A legutóbbi vizsgálathoz a gyermekeket véletlenszerűen sorolták csoportokba: a résztvevők 16 héten keresztül négyhetente placeboinjekciót vagy az új szert kapták. Csak olyan gyermekek jelentkezhettek, akik nem reagáltak megfelelően a lokális gyógyszerekre, illetve a lokális gyógyszerek mellett is súlyos tünetektől szenvedtek.
A kutató szerint a vizsgálat eredményeként jobban megérthetik az ekcéma és a különböző allergiás rendellenességek közötti összefüggéseket, és megfontolhatják annak lehetőségét, hogy a szert más, gyermekeket érintő rendellenességek esetében is alkalmazzák.