Egy amerikai kutatás nem kevesebbet állít, mint hogy a melanoma nemcsak a bőrben alakulhat ki, de akár a szőrtüszőkben is. Amikor elrákosodnak a sejtek, elhagyják a tüszőt és a bőr külső rétegébe, az epidermiszbe (felhám) telepednek. Ezt nemcsak állítják, de a tudósok egy egérkísérlet segítségével be is bizonyították, és sikerült emberi szöveteknél is reprodukálni az eredményt. Mint az eredetileg a Nature Communications-ben, a közelmúltban megjelent tanulmányból idézve kiderült, megfigyelték, ahogy egy pigmentet termelő szőrtüszőben alakult ki melanoma , majd terjedt át a felhámba.
A fő halálok
A melanoma egy nagyon agresszív bőrrák, amit előrehaladott stádiumaiban nagyon nehéz kezelni. Ezért is lehetséges az, hogy a bőrrák okozta halálesetek többségéért az invazív melanoma a felelős, pedig mindössze a bőrrákosok 1 százaléka szenved ebben a betegségben. A rák a melanocitákban kezdődik, ezek azok a sejtek, amelyek a pigmentet képezik, ami színt ad a hajnak, a bőrnek és a szemnek. Ezt a pigmentet melaninnek hívják.
Ez a tanulmány kimondottan azokra az őssejtekre összpontosít, amik még nem differenciálódtak végső, érett állapotukba.
Új kezelések jöhetnek
Míg korábban a kutatók azt állították, hogy a melanoma egyik fő kockázati tényezője a napfénynek való kitettség (ez egyébként továbbra is így van), addig az ebben a kísérletben használt új egérmodellel sikerült bebizonyítani, hogy a szőr szőrtüszőkben lévő sejtkörnyezet is képes lehet rákot kiváltani a melanocita őssejtekben.
"Az egérmodellünk, amivel sikerült bebizonyítani, hogy a follikuláris onkogén melanocita őssejtek melanomákat hozhatnak létre, arra is alkalmas, hogy a melanoma új diagnosztikai és kezelési lehetőségeinek feltárását is segítse" - mondta Qi Sun, a New York-i Egyetemi Orvostudományi Egyetem dermatológiai és sejtbiológiai kutatója, a tanulmány szerzője.
Három szakasz
A kutatók az említett kísérleti modell alkalmazásával a szőrtüszőkben kialakuló, majd a bőrbe kerülő melanoma három szakaszát azonosították. Az elsőben a melanocita őssejtek genetikai változásokon mennek keresztül, amelyek rákossá teszik őket. A második szakasz tovább serkenti a rákot azáltal, hogy a rákos sejteket növekedési jeleknek teszik ki - ugyanazok a jelek, amelyek elősegítik a haj növekedését. A harmadik szakaszban ezek az újonnan kialakult rákos melanociták felfelé mozognak a szőrtüszőben, elhagyják azt, és belépnek a környező epidermiszbe, s egyre mélyebb rétegekbe terjedő daganatot formálnak.
A tudóscsoport úgy véli, ezek az eredmények nemcsak abban segítenek, hogy jobban megértsük a melanoma biológiáját, de a megfékezéséhez is új ötleteket adhat.
Qi Sun hangsúlyozta, a kutatási eredményeiket további humán tesztekkel kell még megerősíteni, hogy teljes bizonyossággal kimondható legyen, a melanoma nemcsak a bőrrétegekből származó pigment őssejtekben, de a tüszőkből származókban is kialakulhatnak.
Forrás: Medical News Today