Az egészséges, szép haj titka az egészséges fejbőr. Ha a fejbőrünk állapota kielégítő, akkor a hajszálaink is egészségesebben növekednek. A megfelelő ápolószerek kiválasztásával pedig az életminőséget, önbizalmat is befolyásoló problémákat kezelhetünk - ezek ugyanis sokkal gyakoribbak, mint azt hisszük. A bőr a fejünkön nagyon érzékeny. Általában minden védelem nélkül van kitéve a káros külső környezeti hatásoknak, a környezetszennyezésnek, pornak, a hajszárító forró levegőjének. Azonban más tényezők, mint pl. a stressz, a kialvatlanság, és a nem kiegyensúlyozott étrend is kedvezőtlen hatással lehet a fejbőr állapotára.
Száraz fejbőr
A száraz fejbőr viszket, húzódik, a felszíne matt, különösen mosás után, de általában nem korpásodik. A rajta növő haj is gyakran száraz, töredezett végű, fakó és könnyen kócolódó. A feladat ilyenkor természetesen a fejbőr táplálása, ápolása, hidratálása. Ezt hidratáló és ápoló anyagokkal teli samponokkal, illetve hajmaszkokkal, pakolásokkal és olajokkal érhetjük el.
Zsíros fejbőr
Túlérzékeny fejbőr
A fejbőr túlzott érzékenységét számos külső és belső tényező okozhatja, például bizonyos betegségek, gyógyszeres kezelések, és akár allergia is. A fejbőr hiperérzékennyé válása túlzott reakció, intolerancia, vagy nagyfokú irritáció, legáltalánosabb tünetei pedig a feszülő, égető, viszkető érzés és a bőrpír. Ilyen esetben a fejbőrt igyekezzünk megnyugtatni és hidratálni is egyszerre, hogy vissza tudjuk állítani az egészséges egyensúlyát. A kémiai anyagokkal teli szereket azonban kerüljük! Részesítsük előnyben a hipoallergén, színezék- és illatanyagmentes termékeket.
Korpásodás
A korpásodást gyakran bőrirritáció és a fejbőr gyulladása okozza, ami számos okra vezethető vissza, például olyan mikroorganizmusok, mint a Malassezia globosa gomba jelenlétére - azonban ez a gomba az egészséges fejbőrön is megtalálható. A faggyútermelés erőssége a gombák fejlődésének kulcsa, ami a fejbőr megnövekedett sejtmegújulása révén hozza létre a korpát. A korpásodás tipikus tünetei a viszketés és a szemmel látható hámlás. Általánosan a korpásodás két fajtáját különböztethetjük meg: a zsíros és a száraz korpásodást.
A zsíros korpa jellemzői a sárgás gömbölyded alakú korpadarabok, melyek rátapadnak a fejbőrre és a hajszálakra. Mivel könnyen eltömíti a pórusokat, könnyen még fokozottabb zsírosodást - és emiatt fokozott korpásodást - idéz elő. Szélsőséges esetben a hajszálak elveszítését, kopaszodást is okozhat. A száraz korpa ezzel szemben fehér, pergő, hámló darabkákkal és erősen viszkető fejbőrrel együtt jelentkezik. Mindenképpen a korpásodás típusának megfelelő szerrel kell kezelni a korpás fejbőrt, mert ha nem körültekintően választunk sampont, akkor a fejbőrünk állapota könnyen még rosszabbra fordulhat!
A korpásodásnál nemcsak a fejbőrt érdemes vizsgálni, mert vannak bizonyos bőrbetegségek, mint a seborrheás dermatitisz, az ekcéma vagy éppen a pszoriázis, melyek a fejbőrön is megjelenhetnek. Ilyenkor nemcsak helyi, de szisztémás készítmények használatára is szükség lehet a gyógyuláshoz.