Mi is az a melanin, mi áll a hiperpigmentáció mögött?
A melanin egy sötét pigment, ami a bőrben természetes körülmények között, a napsütés hatására termelődik, meghatározza bőrünk, hajunk és szemünk természetes színét. Az epidermiszben (a bőr legfelsőbb rétege) lévő különleges pigmenttermelő sejtek, a melanociták képzik. A napsütés, bizonyos hormonális hatások, bőrsérülések, genetikai tényezők, betegségek és az öregedés következtében egyes helyeken túl sok melanin termelődhet, ami hiperpigmentációt (barna foltok megjelenését) eredményez.
Az irritáció több fajtája is sötét foltok kialakulásához vezethet: ilyen a bőr túltisztítása által okozott horzsolódás, valamilyen vágás, karcolódás vagy egyéb sérülés, és egyes bőrgyógyászati beavatkozások (például lézeres kezelések) utáni hiperpigmentáció is. A bőrön ekkor lapos, sötét foltok keletkeznek, a színük a világosbarnától a feketéig terjedhet, méretük és formájuk változó lehet. Fontos tudni, hogy ha egyszer a barna foltok létrejöttek, a napfény súlyosbíthatja a helyzetet, mivel hatására a foltok még sötétebbé válhatnak. A jelenség önmagában legtöbbször ártalmatlan, mégis komoly kellemetlenséget okozhat.
A bőrtünetnek több elnevezését, illetve típusát különböztetjük meg:
- Pigmentfoltok (időskori májfoltok, szeplők): a napsütés következményei, ezért a testnek azokon a felületein jelennek meg, amelyeket gyakran ér a nap, az arcon, a kézen és a karon. Általában kisméretű, sötét foltok a bőrön.
- Melasma vagy chloasma: a 20 éven felüli nők felső ajkain, arccsontján és az áll alsó vonalán szimmetrikusan megjelenő elszíneződések. Gyakran "terhességi maszkként" emlegetik, mivel a terhes nők 90 százalékánál megfigyelhető. Olyan hormonális hatások következtében alakulnak ki, mint a terhesség vagy afogamzásgátlótabletták szedése. Ilyenkor barna és szabálytalan alakú foltok jelennek meg az arcon és a karon, amelyek akár nagyobb méretűek is lehetnek.
- Barna foltok (tejeskávé foltok): változatos méretűek és kinézetűek, neve utal a tejeskávé színére, sokszor a neurofibromatózis nevű betegség első tüneteként jelennek meg.
- Pattanásos hegek: ha egy bőrsérülés gyógyulása után elszíneződött, lapos folt marad vissza. Ez gyakran megfigyelhető a pattanásos arcbőrűeknél, de előidézhetik kozmetikai kezelések is, mint a dermabrázió, a lézeres kezelés, vagy a kémiai hámlasztás.
- Endokrin hiperpigmentáció: okozhatja az Addison-kór nevű mellékvese-rendellenesség, amelyet apajzsmirigytúlzott aktivitása okoz, vagy a Cushing-kór, amely az agyalapi mirigy jóindulatú daganata.
Kinél fordulhat elő hiperpigmentáció?
A sötétebb bőrű emberek esetében nagyobb a hiperpigmentáció kockázata, de minden népcsoport tagjainál előfordulhat. Azok, akik sokat napoznak fiatalon, később nagyobb eséllyel tapasztalnak ilyen típusú elváltozásokat, világosabb bőr esetén pedig a foltok ott alakulnak ki, ahol a napfény korábban már károsította a bőrt. Érdekesség, hogy az ázsiai bőrön hamarabb alakulnak ki sötét foltok, mint a kaukázusi bőrön.