Feketeként született, fehérként halt meg Michael Jackson.
Amiről viszont sokan nem is tudnak, hogy - bőrszínéből adódóan - nem identitászavartól szenvedett, hanem vitiligo-tól, azaz pigmenthiánytól - írja a Brigitte.de.
Az ötven évesen elhunyt sztár a műtétek sorozatával megpróbálta eltüntetni a betegség látványos jeleit. A vitiligo során a bőr foltokban veszíti el eredeti barnaságát, s ezeken a helyeken teljesen pigmentmentes, hófehér marad ez a réteg. A sejtek ezeken a területeken nem tudnak festékanyagot, azaz melanint előállítani, amely nemcsak színt ad, hanem véd a leégés ellen is. E fehér foltok bármilyen életkorban jelentkezhetnek, sőt előfordul, hogy valaki ilyen foltokkal születik.
A színhiányos részek ritkán maradnak állandó méretűek, általában lassú növekedésnek indulnak, amely néha mégis évekre, vagy véglegesen megáll, néha váratlanul rohamossá válik, ritka esetben a teljes testfelületen szétterjed és teljes pigmentvesztést okoz.
Persze a pop királyának arcát átszabták a plasztikai sebészek, az átalakulást megnézheti ezen a videón:
A vitiligo pontos oka egyelőre ismeretlen. Egyes feltételezések ezt az autoimmun betegséget az immunrendszer hibás működésével magyarázzák: a rosszul működő rendszer a melanintermelő sejteket támadja meg, és pusztítja el.
Ennek az ártalmatlan betegségnek semmilyen komolyabb egészségügyi következménye nincs, viszont - látványos tünetei miatt - annál nagyobb lelki terhet ró az érintettre.
A vitiligo jelenleg nem gyógyítható, kezelési módszerek léteznek, melyek esetleg segíthetnek csökkenteni vagy megszüntetni a pigmenthiányt. Feltehetőleg manapság az emberek mintegy 2 százaléka érintett vitiligós pigmenthiányban.
[Forrás: OrientPress Hírügynökség]