Vajon hány embernek jut eszébe, hogy kezet mosson a sportszerek használata előtt és után, ha edzőterembe megy? És van-e mindenkinek rendszeresen tisztított tornaszőnyege a gyakorlatokhoz? Hányan zuhanyoznak antibakteriális szappannal vagy samponnal, és vesznek-e fel tiszta ruhát edzés után? Csak a saját törülközőjét, borotváját, szappanát, vizes palackját használja-e mindenki? Úgy lenne jó, ha valamennyi kérdésre igennel lehetne válaszolni, mert aki csak egyet is elmulaszt az óvintézkedések közül, könnyen megkaphatja a sporttermekben futótűzként terjedő bőrfertőzések valamelyikét.
Az amerikai sportedzőket tömörítő National Athletic Trainers' Associaton (NATA) jelentést adott ki a nyáron azokról a bőrbetegségekről, valamint megelőzésükről és kezelésükről, amelyeknek a szabadidősportot űzők is ki vannak téve. A szerzők szerint az atléták között rendkívüli módon elterjedtek a bőrbetegségek, amelyek a versenysportban részt vevők között előforduló fertőző betegségeknek több mint a felét adják.
Az apró, jelentéktelennek látszó bőrbajt sem szabad lebecsülni. Akinek ilyen van, az helyesen teszi, ha okul Kyle Freynek, a philadelphiai Drexel Egyetem 21 éves birkózójának esetéből.
A The New York Times riportja szerint a fiatalember az elmúlt télen kis pörsenést talált a karján, de nem törődött vele. Vasárnap mérkőzése volt, jól érezte magát, de másnapra a pörsenés akkorára nőtt, mint a bicepsze, és nagyon fájt. Az edzője azonnal orvoshoz küldte, ahol mintát vettek a daganatból, és a vizsgálat a meticilin(methicillin)-rezisztens Staphylococcus aureus baktérium (MRSA) okozta fertőzést mutatott ki. Frey öt napot töltött kórházban, ahol a kelést felvágták, kitisztították és a fertőzést megszüntető antibiotikummal kezelték. A páciens a lapnak bevallotta, nem tudja, hogyan kapta meg a legtöbb antibiotikumnak ellenálló fertőzést. "Talán a birkózószőnyeg volt szennyezett, vagy olyannal birkóztam, aki fertőzött volt" - latolgatta.
Ha ilyesmi előfordulhatott Freyjel, aki állítása szerint mindig nagyon ügyelt a higiéniai szabályok betartására az edzőteremben, és sosem osztotta meg a holmiját senkivel, akkor másokkal is megtörténhet.
A fertőzött sportolóknak mindaddig nem szabad versenyezniük, amíg az orvosi kezelés meg nem szünteti annak a lehetőségét, hogy tovább adják a betegséget. Ugyanígy a szabadidősportot űzőknek is távol kell(ene) maradniuk a tornateremtől vagy az uszodától, amíg az orvos azt nem mondja, hogy elmúlt a baj.
Videó: HáziPatika.com