Az emberi agy régóta megfigyelt, kutatott, misztifikált és csodált szervünk, amit a kezdetektől fogva próbálunk megérteni. Kezdtük ezt azzal, hogy kézbe vettük, lerajzoltuk, felvágtuk, modelleztük, majd ahogy a technológia és a tudomány fejlődött, sorra szofisztikáltabb módszereket bevetve értettük meg egyre jobban.
Most pedig elkészült a legrészletesebb, háromdimenziós agytérkép, ami talán ismét közelebb vihet minket betegségek gyógyításához, az agyműködés megértéséhez vagy akár újabb számítástechnikai módszerek kidolgozásához - írja az orvdoktor blog .
A digitális agytérkép, a BigBrain egy 65 éves nő agyából készült. A 7600, hajszálnál is vékonyabb szeletre metszett agyat, mintegy ezer óra alatt szkennelték be mikroszkóppal. Ezek után még évekbe telt, hogy szuperszámítógépekkel egy használható térhatású modellt generáljanak a rendelkezésre álló adatokból.
A BigBrain térkép azonban csupán egy része a Human Brain Projectnek: az 1,3 milliárd dolláros, európai terv egyik célja az emberi agy szuperszámítógépes szimulátorának létrehozása, ami bárki számára online hozzáférhető lesz.