A honfoglalás óta tenyésztjük. A házinyúl az üregi nyúltól származik. Honfoglaló őseink a vadon élő kisállatok között az üregi nyulat is háziasítottak, majd a XVI. század után várakban, várárkokban, később ketrecekben is neveltek nyulakat. A XIX. században a városi lakosság részben a hús- és prémtermelése, részben az állatszeretet miatt kedvelte meg az állatot.
Máltán népszerűbb a nyúl? Napjainkban a legtöbb nyúlhús Máltán fogy: csaknem 9 kg/fő/év. Nagy hagyománya van a könnyen elkészíthető, fehér húsú nyúl fogyasztásának Olaszországban, Cipruson, Franciaországban, Belgiumban és Spanyolországban is. A világon a legkevesebb nyúlhúst mi esszük, mindössze évi 10 dkg-ot fejenként.
Nyúlszáj nyúlhústól? Dehogy! Ki ne hallotta volna a régi mondást: "Egy várandós nőnek azt kell ennie, amit megkíván." A babona szerint azonban nyúlhúst tilos ennie, mert gyermeke nyúlszájú vagy nyúlarcú lesz. Fontos tudni, hogy a nyúlszájnak semmi köze sincs a nyúlhúshoz, ezért nyugodtan fogyasztható akár terhesség alatt is.
Híres nyulak: Se szeri, se száma az ismert tapsifüleseknek. A magyar nyuszihősök közül említhetnénk a Kockásfülű nyulat, esetleg Aromot, a fékezhetetlen agyvelejű nyulat (Lázár Ervin), de ott van még a legkisebb ugrifüles is a magyar bábfilmből. Híres külföldi nyuszi a Fehér nyúl Alice Csodaországában, a pácba kerülő Roger nyúl, Rabbit, azaz Nyuszi a Micimackóban, Bugs Bunny, alias Tapsi Hapsi és Bob és Bobek (csehszlovák rajzfilmfigurák).
Legenda a nyúlpaprikásról... A nyúlhús a nagy fehérje- és esszenciálisaminosav-tartalma, kis zsír- és koleszterintartalma, kedvező zsírsavösszetétele, valamint számottevő vitamin- és ásványianyag-tartalma révén a korszerű, egészséges táplálkozás része. Könnyen emészthető, allergizáló hatása nem ismert, ezért különösen ajánlott számos diétás étrendben, sőt biztonsággal fogyaszthatják a táplálékallergiások is.
Forrás: Dánielné Rózsa Ágnes dietetikus