Egy 171 Ironman triatlonost vizsgáló kutatás szerint a magasabb és vékonyabb versenyzők jobban bírják a hőségben futást, míg az alacsonyabb, zömökebb testalkatúak a hidegben teljesítenek jobban – írja a BBC. Mindez viszont csak a férfiak tekintetében igaz.
A triatlon során a résztvevőknek úszniuk, kerékpározniuk és futniuk kell. A tanulmány szerzői azért ezt a sportágat választották, mert itt összemérhetők a teljesítmények egy evolúciós szempontból fontos képességben (a futásban), valamint olyanokban, amelyek nem annyira voltak jelentősek (úszás és biciklizés). A legnagyobb különbségek pedig éppen a futásban mutatkoztak meg.
A szerzők szerint ez azt jelentheti, hogy az emberi test felépítése és teljesítménye a hőmérséklethez is képes alkalmazkodni. Ezt már az állatvilágban is megfigyelték: a hideg éghajlati területeken élő állatok zömökebbek, rövidebb, vastagabb végtagokkal, hogy kisebb felületről veszítsenek hőt. Ezzel szemben a meleg éghajlaton élő állatok karcsúbbak, hogy ne melegedjen fel gyorsan a szervezet.
Természetesen ez nem csökkenti a motiváció és a felkészülés jelentőségét. „Érdemes számításba venni, hogy milyen hőmérsékletű helyszíneken zajlanak a versenyek, és azt választani, ahol a testalkatunk révén a legjobban teljesíthetünk” – mondta Ryan Calsbeek, a Dartmouth-i Főiskola professzora, a tanulmány szerzője.