A cink okozná az időskori makuladegenerációt?

A cinket mindeddig az időskori makuladegeneráció (AMD) megelőzésére alkalmas szernek gondolták, egy nemzetközi kutatócsoport azonban arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg épp ellenkezőleg, a szembetegség kiváltásában lehet szerepe.

Kutatásaik azt mutatták, hogy az AMD kezdeti formájának tüneteként ismert, fehéres, sárgás retina alatti lerakódásokban nagy koncentrációban található meg a cink.

A cink számtalan enzimünkben megtalálható, ezért az utóbbi időben előszeretettel ajánlották gyógyító, egészségmegőrző táplálék-kiegészítőnek. A cink-oxid egyik összetevője volt annak az antioxidáns hatású vitaminkészítménynek is, amelyet az AMD megelőzését célzó AREDS (Age-Related Eye Disease Study) rövidítésű vizsgálatban alkalmaztak. A szertől várt betegségmegelőző hatást nem sikerült igazolni, ugyanakkor a késői forma kifejlődését fel tudták tartóztatni. Ráadásul a betegség előrehaladását antioxidáns vitaminok nélküli, pusztán cinket és rezet tartalmazó készítménnyel is meg tudták állítani.

Ezért is annyira meglepőek a Londoni University College munkatársának, Lengyel Imrének és kutatócsoportjának eredményei. A patológusokat az érdekelte, hogy az Alzheimer- és Parkinson-kór plakkjaihoz hasonlóan az AMD-s betegeknél látható lerakódásokban is kimutathatók-e a magas cinkkoncentrációk. Elhunyt AMD-s betegek retinájának boncolásakor a lerakódásokban nagy koncentrációban találtak cinket, noha az AREDS vizsgálat alapján nem ezt várták. A nyomelem ionos formában vagy fehérjéhez kötötten volt jelen, ezért azt gondolják, jelenléte táplálék-kiegészítők szedésével lehet összefüggésben.

Forrás:
www.aerzteblatt.de 2007. augusztus 29.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.