A JAMA Neurology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői a memóriát, az agystruktúrát és az agyban lévő, az Alzheimer-kórral összefüggő plakkok meglétét vizsgálták. A szakemberek célja az volt, hogy összehasonlítsák ezeknek a tényezőknek a változását az életkor előrehaladtával, illetve megfigyeljék az alakulását a két nem esetében.
A szakemberek emellett egy APOE e4 nevű gén hatását is vizsgálták, melyet korábban már összefüggésbe hoztak az Alzheimer-kór kialakulásával. A gén „előrébb hozhatja” az Alzheimer-kór megjelenését.
A kutatásban 1246, 30 és 95 év közötti férfi és nő vett részt, akik agyát PET- és MRI-vizsgálatnak vetették alá, emellett memóriateszteket is kitöltettek velük. A résztvevőket négy csoportba osztották, aszerint, hogy melyik nembe tartoztak, illetve hogy hordozták-e az APOE e4 gént vagy sem.
Dr. Clifford R. Jack Jr., a tanulmány vezető szerzője és csapata a vizsgálati eredmények elemzése során megállapították, hogy 30 éves korunktól folyamatosan romlik a memóriánk, és az alsóbb hippokampusz tömege is csökken, vagyis az agy struktúrája is változik.
Összességében a 40 éves férfiaknak rosszabb volt a hippokamusz tömege is kisebb volt a hatvan éves férfiaknál, mint a hatvan éves nőknél. Az azonban, hogy hordozták-e az APOE e4 gént vagy sem, semmilyen módon nem befolyásolta az eredményeket.
A szakemberek szerint ezek a kutatási eredmények hozzájárulhatnak az Alzheimer-kór jobb megértéséhez, illetve ahhoz, hogy hogyan változik az agy struktúrája az életkorunk változásával.
„Az öregedés biológiájának jobb megismerése, a normális meghatározása hozzájárulhat ahhoz, hogy új kutatásokat is elvégezzünk. Az új kutatások pedig akár új terápiás lehetőségeket is felfedezhetnek az öregedéssel összefüggő súlyos betegségek kezelésére” – foglalta össze dr. Charles DeCarli, a tanulmánnyal összefüggő írásában.