Fogyókúra esetén mindvégig szem előtt kell tartanunk a tömegcsökkentés hatását a szervezetünkre. A türelmetlenséggel párosuló diéta mind lelkileg, mind testileg káros.
Mikor egészséges a fogyás?
Általánosságban elmondható, hogy akkor egészséges a fogyás, ha hetente testünk súlyának 1 százalékát veszítjük el. Ezt természetesen több tényező is befolyásolhatja, de ahhoz, hogy hosszú távon sikert érjünk el, az egészséges és tudatos táplálkozás és kiegyensúlyozott életvitel mellett a mindennapi testmozgás és a rendszeres sport nélkülözhetetlen.
Megfelelő arányban kell a szervezetbe juttatni makrotápanyagokat (fehérjét, zsírt és szénhidrátokat), valamint mikrotápanyagokat (vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat). Míg az előbbiek az energiát biztosító tápanyagaink, addig az utóbbiak testünk zavartalan működéséhez, egészen pontosan az energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz is nélkülözhetetlenek.
A nem megfelelő táplálkozási szokások, a mozgásszegény életmód elhízáshoz vezet, ami számos betegséget, többek között szív- és érrendszeri problémákat von maga után. Hogy mennyire súlyos a helyzet? Vonjunk le a magasságunkból 100-at, és ha a tömegünk 30 százalékkal meghaladja az eredményt, mindenképpen változtatnunk kell.
Jelek, hogy nem jól fogyókúrázunk
Egy biztos, rövid távon vagy egyoldalú táplálkozással nem lehet tartósan súlyt veszíteni. Ehhez legalább fél év szükséges, ha megfelelő a táplálékbevitelünk, és nem szenvedünk bizonyos betegségekben.
Nagy súlyfelesleg esetén persze kezdetben előfordulhat jelentős csökkenés, ebben a fázisban emiatt még nem kell megijedni, ilyenkor főként a béltartalom ürül ki, és vizet veszít a szervezet. A nem nagy súlyfelesleggel rendelkező fogyókúrázók esetében, amennyiben az első hét után több mint heti 1 kg a fogyás, akkor nagy valószínűséggel a csökkenés nem zsírból, hanem izomból történik. Ilyenkor érdemes felülvizsgálni a diétát , illetve kivizsgálásra elmenni. Ugyanez a helyzet akkor, ha a fogyás több héten keresztül elmarad a várt értéktől.