Egyre több bécsi háztartásban jelennek meg a földigiliszták. A különös társbérlők nem csupán kertes házakban, de lakásokban is gyakori vendégekké váltak, mégpedig a környezettudatosság jegyében. Egy hokedlihez hasonló ládában tárolják az állatokat, amelyek a háztartásban keletkező zöldhulladékból állítanak elő értékes gilisztahumuszt. Ez sokkal gazdagabb tápanyagban, mint a hagyományos komposzt, így kiváló tápanyagforrás a balkonnövények és a teraszon termelt zöldségek számára - írja Bécs Város Külképviseleti Irodájának beszámolója alapján az Inforádió .
Egy ember zöldhulladékát képesek feldolgozni
A ládákban lakó 500-1000 giliszta naponta egy ember bioszemetét képes feldolgozni, ez körülbelül 150 grammnyi zöldhulladékot jelent. A láda szagtalan, és nem csak a környezetünk megóvásáért tehetünk, de a gyerekek számára is érdekes szórakozás és tanulságos figyelni, hogyan lesz például a kávézaccból vagy salátalevélből 21 nap alatt humusz. Egy boxban nagyjából 24 liter gilisztahumusz keletkezik, amelyet évente kétszer lehet szüretelni, hogy aztán a zöldségek alatt hasznosíthatóvá váljanak.
Egy felső-ausztriai testvérpár, David és Thomas Witzeneder fejéből pattant ki a gilisztás ökoládák ötlete. Megelégelték ugyanis, hogy a lakosság nem tud mit kezdeni a felgyülemlett zöldhulladékkal. A hokedliket összeszerelt, és otthon is összerakható változatban árulják, a ládával és a kezdő gilisztaállománnyal körülbelül 300 euróért.