Az alváshiány hosszú távon egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mert serkenti a gyulladásos folyamatokat, valamint hátrányosan befolyásolja a vércukorszintet.
A hétvégi lustálkodás csábítónak hat, de sajnos nem teszi jóvá a hét közben felhalmozott alváshiányt. Az eredmények alapján már a néhány napig tartó elégtelen pihenés is nappali álmosságot és rosszabb teljesítményt eredményez, ráadásul élénkíti a gyulladásos folyamatokat és felborítja a vércukorszint egyensúlyát.
A fokozott gyulladás és a nem megfelelő vércukorszint-szabályozás részben megmagyarázza, hogy az alváshiány miért károsítja több szempontból is a szervezetet, csökkentve ezáltal az élettartamot.
Sokan azt hiszik, hogy a hét közben kimaradt pihenés jóvá tehető egy kis hétvégi többlettel. Ennek kivizsgálására Alexandros Vgontzas és kollégái, a Pennsylvaniai Állami Egyetem orvosi karának munkatársai 30 önként jelentkező alvási naplóját követték figyelemmel, akik az alvásszegény hétköznapok után hétvégén próbáltak feltöltődni.
A megfigyelési időszak különböző időpontjaiban a kutatók felmérték a résztvevők egészségi állapotát és teljesítményét, különböző tesztek segítségével. Kiderült, hogy a gyulladásos folyamatokról árulkodó molekula sokkal nagyobb arányban volt jelen az alvásmegvonásos időszakban, de a feltöltődés után helyreállt a normál érték. A stresszről tanúskodó hormon szintje pedig nem változott az alváshiány ideje alatt, de lényegesen csökkent a regenerációt követően.
Az önkéntesek teljesítménye és koncentrációs képessége azonban számottevően csökkent az alváshiány miatt, s a hétvégi pihenés után sem állt helyre.
Az eredmények az című szakfolyóiratban jelennek meg.