A telített zsírsavak kisebb mennyiségű, és kevésbé mozgékony spermiumokat eredményeznek, ezzel szemben az egészséges, főként többszörösen telített (omega-3 és omega-6) zsírból álló táplálék elősegíti az egészségesebb ivarsejtek képződését. Telített zsírsavakat tartalmaznak például a gyorséttermi ételek, míg a telítetlen zsírsavak forrásai lehetnek a halfélék és a teljes kiőrlésű lisztből készült ételek.
Dr. Jill Attaman és munkatársai az elfogyasztott zsír és az ondóminőség összefüggése mellett mérsékelt kapcsolatot talált más életmódbeli tényezőkkel, leginkább a táplálkozással. Azonban a jelenség oka nem pontosan ismert, de a kutatók úgy gondolják, hogy mivel a telítetlen zsírsavak fontos alkotóelemei a spermiumok sejtmembránjának, a membrán összetétele befolyásolja a megtermékenyítő készséget. Természetesen az sem kizárt, hogy az elfogyasztott zsírsavak befolyásolják a hormonális hátteret is.
Az Amerikai Reproduktív Orvoslás Társaság éves találkozóján október végén bemutatott vizsgálat során 91 férfit tanulmányoztak, akik a Massachusettsi Általános Kórház Fertilitási Központjában kezeltek. A résztvevők kérdőívet töltöttek ki, mely az étkezési szokásokra, és az elfogyasztott zsírra irányult. Megállapították, hogy a bevitt telített zsírok magas szintje mintegy 41 százalékkal kevesebb spermiumot eredményez, mint azok esetén, akik kevés ilyen zsiradékot fogyasztanak. Hasonlóképp az egyszeresen telítetlen zsírok mintegy 46 százalékkal csökkentették a spermiumszámot. Ugyanakkor a többszörösen telítetlen zsírok kedvező hatásúnak bizonyultak mind a spermiumok száma, mind az alakja szempontjából.
Természetesen ezek relatív számok, egyéni változatosságot mutat, hogy az ilyen mérvű változások mennyire befolyásolják a megtermékenyítési készséget.
Forrás: Medipress hírszolgálat