Azokban a családokban, ahol legalább hetente ötször együtt étkeznek (nem feltétlenül vacsoraidőben), a tizenéves lányok sokkal ritkábban (fele olyan gyakran) isznak szeszes italt, és kevesebbszer szívnak marihuánát, vagy cigarettát öt évvel később, mondta el a közlemény szerzője, Marla Eisenberg, a Minnesotai Egyetem Orvostudományi Karának gyermekgyógyász adjunktusa. Azt egyelőre ő sem tudja megmondani, hogy a fiúk esetében miért nem figyelhető meg hasonló hatás.
Eisenberg kutatócsoportja 806 minnesotai tinédzsert kérdezett meg 13 évesen a család étkezési szokásairól és saját káros szenvedélyeikről. A serdülők 55 százaléka volt lány. Öt év elteltével újból feltették a kérdéseket. 18 évesen a családjukkal gyakran (legalább hetente ötször) együtt étkező fiatal lányok körében a káros szenvedélyek gyakorisága sokkal alacsonyabb volt.
Ugyanilyen védő hatás bizonyosodott be a táplálkozási betegségek kapcsán is. A kutatók legközelebb a mentális egészség tekintetében fogják megvizsgálni a közös étkezések szerepét. Bár Eisenbergerék nem tudják megmagyarázni, hogy a fiúknál miért nem válik be a családi ebéd, reggeli, vagy vacsora, azt javasolják a szülőknek, hogy náluk más módszerekkel - például rövid, de gyakori beszélgetésekkel a drogokról, alkoholról - próbáljanak célt érni.
Forrás:
Medipress hírszolgálat