A macskák szeme ezért világít

A macskák érzékszervei közül kiemelkedően jó a szemük, látásuk az embertől eltérően még éjszaka is éles marad. De miért villan meg a sötétben?

Az éjszakai ébredés egyik ijesztő pillanata lehet, hogyha a sötétben egy felvillanó szempár néz vissza ránk - akkor is, hogyha ez történetesen a lakásban tartott, házi kedvencünké. Hogyan látnak a macskák, és mi az oka, hogy a fényt visszatükrözve néha "megvillan" a szemük? Az Origo foglalkozott a kérdéssel.

Sztereotípiák nem csak az emberek, de a házi kedvencek esetében is vannak. A gonosz, önző és fondorlatos macska képe például mélyen beleégett a legtöbb ember tudatába. Nem mindig a macskák rosszak, van, hogy az emberek előítéletesek. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Szemük kétszer is felhasználja a fényt

Az éjszaka felvillanó macskaszemeket a szemfenéken elhelyezkedő retina festékes rétege magyarázza, melynek egy része fényvisszaverő rétegből (úgynevezett tapetum lucidum-ból) áll. Erről pattannak vissza a fénysugarak, azonban ez teszi egyben igen fényérzékennyé is a macska szemeit. A közvetlenül szembe érkező napfény erejét a pupilla szabályozza, amely napközben egész keskeny sávvá szűkül össze, és képes akár teljesen kizárni a napfényt. Emellett az állat szemhéjával is tudja szabályozni a napfény beáramlásának mértékét. Rendelkezik továbbá egy pislogóhártyával is, amely a szemet védi a a mechanikai behatásoktól, illetve akkor is látható, ha a macska álmos.

A macskák kiválóan látnak a sötétben is
A macskák kiválóan látnak a sötétben is

A macskák éjszakai látása ugyan sokkal jobb az embernél, bizonyos hiányosságaik azonban vannak. Elől ülő szemei éles látómezőt biztosítanak, illetve perifériás látásuk is jó, az orruk előtt lévő területet azonban nem érzékelik, ezért eshet meg, hogy a közvetlenül elé helyezett falatot sem veszi észre azonnal. Színlátásuk sem tökéletes, főként a kék, zöld és sárga színeket érzékelik.

Szemük azonban kétszer is felhasználja a fényt: nem nyelődnek el a fénysugarak a festékrétegben, hanem beleütköznek a tapetum lucidumba, amely visszaveri a sugarakat a látósejtek közé, aminek köszönhetően a macska jóval világosabb képet lát a sötétben is, mint amilyen az valójában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.