A nemek közötti szakadék - vagyis az a jelenség, hogy a nők átlagosan 5-6 évvel tovább élnek a férfiaknál - a világ minden nemzeténél megfigyelhető. Egy átlag amerikai férfi például 76 évig él, míg egy átlag amerikai nő a 81 éves kort is elérheti. Ráadásul a nők több egészségben eltöltött évre is számíthatnak - az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint egy amerikai férfi 67, egy nő pedig 70 évet élhet egészségesen. De vajon miért élik túl a nők a férfiakat?
A biológiától vagy a szokásinktól függ?
Több népszerű teória is létezik, amely választ ad a nők hosszabb életének titkára. Egyes elméletek szerint ennek a biológiai sajátosságokhoz van köze, míg mások szerint inkább életmód kérdése - mondja g neuropszichiátria professzor. A szakember szerint a férfiak hajlamosabbak dohányozni , sok alkoholt inni, és több közöttük a túlsúlyos, mint a nők körében. Ráadásul ritkábban is mennek orvoshoz, ha pedig valamilyen betegséget diagnosztizálnak náluk, akkor gyakran nem tartják be pontosan az orvos utasításait.
Emellett a férfiak sűrűbben vállalnak olyan kockázatot, amely akár az életüket is fenyegetheti, és gyakrabban halnak meg autóbalesetben, verekedés következtében vagy éppen pisztolylövéstől. Kutatások bizonyítják, hogy a férfiak szervezetében magasabb, tesztoszteron nevű nemi hormon sarkallja őket olyan viselkedésre, amely adott esetben megrövidítheti az életüket. Emellett a magasabb tesztoszteronszint egy kínai tanulmány szerint gyengítheti az immunrendszert, valamint megnövelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét is.
Jótékony hatású ösztrogén
Ezzel szemben a nők szervezetében az ösztrogén szintje magasabb, ami jótékony hatással lehet az élettartamukra. Egy 2013-as kutatás szerint ez a hormon segíthet megvédeni a DNS-t bizonyos, betegségekhez vezető károsodásoktól, illetve hosszú távon is hozzájárulhat a sejtek egészséges működéséhez.
Emellett evolúciós okok is állhatnak a háttérben. Egy gyermek születése után a férfira tulajdonképpen nincs feltétlenül szükség, míg az anyára, az anya testére mindenképpen, hogy az újszülött túléljen és fejlődni tudjon. A női test az evolúció során úgy fejlődött, hogy túléljen, illetve felépüljön olyan fizikai traumákból, mint a szülés, illetve hogy szoptatással hónapokon át táplálni is tudja az újszülöttet. Ezek olyan kihívások, amelyekkel egy férfinak, illetve egy férfi testének sosem kell szembenéznie, ami szintén magyarázat lehet rá, hogy a nagy átlagot tekintve miért a nők maradnak tovább egészségesek.
Forrás: time.com