A fizikai aktivitás mind a két nem esetében bizonyítottan meghosszabbíthatja az életet: minél többet mozognak a férfiak, annál nagyobb esélyük van szép kort megérni, és a nőknél is legalább napi 60 perc mozgást javasolnak a hosszú élet eléréséért. Általánosságban elmondható, hogy nőtt az emberek várható élettartama, de bizonyos fejlett nemzeteknél a növekedés megrekedt, mivel egyre több az elhízott , illetve a krónikusan mozgáshiányos ember.
A magasság és a testsúly így hat az élethosszra
A korábbi kutatások a testtömegindex (BMI), a fizikai aktivitás, illetve a várható élettartam között keresték a különbséget, de a legtöbb kutatásban nők és férfiak egyszerre vettek részt, vagy kizárólag a férfiakra koncentráltak. De a férfiak és a nők élettartama különbözik, amire hatással lehetnek olyan tényezők, mint a hormonrendszer működése, a gének vagy az életmód is. Hogy ezeket a különbségeket jobban megvizsgálják, a kutatók a Netherlands Cohort Study (NLCS) adatait elemezték, amelyeket 1986-tól kezdve gyűjtöttek össze. Az alanyok az adatgyűjtés kezdetekor 55-69 évesek voltak.
Arra voltak kíváncsiak, hogy van-e kapcsolat a testmagasság, a testsúly, a szabadidős fizikai aktivitás, illetve a várható 90 éves élettartam között, továbbá hogy férfiak és nők esetében vannak-e ebben is különbségek. Az alanyok életmódját a 90. születésnapjukig, illetve a halálukig kísérték figyelemmel, attól függően, hogy melyik következett be előbb. Rendszeresen mérték a súlyukat, a magasságukat, és monitorozták, hogy mit, illetve mennyit mozognak. Figyelembe vettek olyan egyéb faktorokat is, mint hogy az alanyok közül kik dohányosok vagy exdohányosok , mennyi alkoholt fogyasztanak, milyen oktatásban részesültek, vagy hogy körülbelül mennyi kalóriát visznek be naponta.
Az eredmények megmutatták, hogy azok a nők, akik megélték a 90 éves kort, az átlagnál magasabbak voltak, illetve kisebb volt a súlyuk a mérések kezdetekor, és kevesebbet híztak 20 év alatt, mint akik még 90 éves koruk előtt elhunytak. Az adatokból az is kiderült, hogy a 175 cm feletti nők 31 százalékkal gyakrabban élték meg a 90 éves kort, mint a 160 cm alattiak. A férfiakra viszont az előbbiek egyike sem volt érvényes, így az eredmények szerint az ő esetükben egészen elenyésző lehet az összefüggés a testsúly, a magasság, illetve a várható élettartam között.
Forrás: sciencedaily.com