A bibliai legenda egészen az első emberpárig vezeti vissza az ádámcsutka történetét, amikor az Édenkertben Éva biztatására Ádám is evett a tiltott gyümölcsből, de az alma egy darabja megakadt a torkán. A nyakunkon található porcot emiatt a legtöbb nyelvben Ádám almájának nevezték el (Adam's apple, pomme d'Adam, Adamsapfel, nuez de Adán), holott a Biblia lapjain egyáltalán nem szerepel ez a történet, sőt még egyértelműen az sem derül ki belőle, hogy a tiltott gyümölcs alma lett volna. Hogy mi a szerepe ennek a dudornak a nyakunkon, az Index összefoglalta cikkében.
Az ádámcsutka szerepe a gége és a hangszálak védelme.
A közhiedelemmel ellentétben nem csupán a férfiaknak, de a nőknek is van ádámcsutkájuk, nekik azonban jobban belesimul a nyak vonalába, kevésbé látható. Az ádámcsutka a gégeporcok legnagyobbika, két darab, egymással szöget bezáró porclemezből áll. Szerepe a gége és a hangszálak védelme. A férfiaknak és a nőknek is van pajzsporcuk, csak a férfiaknál kiugróbb, a nőké alig látszik.
Serdülőkorig nincs nagy különbség a nemek között, a fiúknak és a lányoknak is ugyanakkora ez a porc. A növekedést a fiúknál a megnövekedő tesztoszteronszint okozza. A hang mélységében is van szerepe: akiknek nagyobb az ádámcsutkájuk, azoknak mélyebb a hangjuk is. Ez igaz a nőkre is, ha egy hölgynek mélyebb a hangja, valószínűleg az ádámcsutkája is jobban látható. Leginkább azonban alkati kérdés, hogy kinek mennyire látszik ez a kitüremkedő porc, élettani szempontból ráadásul teljesen irreleváns a mérete, sokan plasztikai műtéttel is kisebbítik.