Bár már a kilencvenes évek közepétől ismert, hogy a kábító fájdalomcsillapítók hatékonyabbak a nőkben, mint a férfiakban, a különbség oka eddig ismeretlen volt. A kábító fájdalomcsillapítók az opioid receptorok aktiválásával csökkentik a fájdalmat, melyek a fájdalomérzetet továbbító idegeken helyezkednek el.
Mivel a mű-, a delta- és a kappa-opioid receptorok (az agyban és a gerincvelőben lévő három leggyakoribb opioid receptor) szintje nem tér el jelentős mértékben a férfiakban és a nőkben, sokáig nem tudták megmagyarázni, miért tér el egyes fájdalomcsillapítók hatékonysága a két nem között.
A New York-i Állami Egyetem kutatói most kimutatták, hogy az opioid receptorok fő típusai a férfiakban és a nőkben másképpen lépnek kölcsönhatásba. Kísérletükből az derült ki, hogy a nőstény laboratóriumi állatok gerincvelője közel ötször nagyobb mennyiségű kappa-mű heterodimért tartalmaz, mint a hímek gerincvelőjében.
A kutatók szerint ezenkívül a kappa-mű opioid heterodimérek molekuláris kapcsolóként is szolgálhatnak, amelyek a rájuk ható kappa-opioid receptorok és endogén vegyületek működését fájdalomnövelésről fájdalomcsillapításra változtatják.
Ebből következően a kappa-mű opioid receptor heterodimérek a fájdalomkezelés új molekuláris célpontjaként szolgálhatnak a nőkben.
Alan Gintzler, Sumita Chakrabarti és Nai-Jiang Liu tanulmánya a Proceedings of the National Academy of Sciences, illetve a Journal of Neuroscience folyóiratokban olvasható.