A 22 éves nő a Royal National Throat, Nose & Ear Hospitalban kereste a gyógyulást. Ez egy fül-orr-gégészeti kórház Londonban. A nőnek furcsa panaszai voltak: a jobb füle időről időre elvörösödött. Közben iszonyú fájdalom öntötte el, ami a füléből a halántéka és az állkapocs-ízülete felé sugárzott ki. Az egész általában egy órán át tartott, egyrészt hallásromlással, másrészt a zajokra való fokozott érzékenységgel párosult. Minderről a német Spiegel Online számolt be.
A fiatal nő kétségbe volt esve. A panaszok nyugtalanították, hiszen a normálisnál sokkal fáradékonyabb volt, és gyakran fájt a feje is. Már három hónapja voltak panaszai, de sem a háziorvosa, sem a sürgősségi ellátásban, sem a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok nem tudtak magyarázatot adni a problémáira. Öt évvel korábban a betegnek még másféle panaszai voltak. Akkor hat hónapon át szintén a jobb füle zúgott. A tinnitus (fülzúgás) mellett a zajokat is zavarónak és fájdalmasnak érezte (miközben ugyanazt a lármát mások nem érzékelték az átlagosnál kellemetlenebbnek).
A jobb fülén ugyanolyan színű a bőr, mint a balon, a nyirokcsomók nem voltak duzzadtak, fertőzés nyomaira sem bukkantak. A fül-orr-gégész specialisták ellenőrizték az egyensúlyszervet is (ez a belső fülben található). Megvizsgálták a középfül-funkciót, illetve a hallópályát az agyában - semmi problémát nem láttak. A vérkép normális, a magmágneses-felvételek sem mutatnak kóros elváltozást. Nincs tumorra utaló jel, ahogy a bőr, a nyak és a fogak megbetegedései sem mutathatók ki.
Mindezek után az orvosok elnevezték a betegséget vörösfül-szindrómának, azaz RES-nek (RedEarSyndrome). Azaz a fül vörösödése és a fájdalmak fellépése alapján írták le a tünetegyüttest.
Az esetleírás szerzői ezután átböngészték a szakirodalmat, és száz RES-esetet találtak. Ezeket az adatokat kiértékelték, és kiderült: számos betegnél rohamszerű a fülvörösödés, illetve a fájdalmak fellépése. Egy részük ráadásul még migrénben is szenvedett. Egy sor betegnél a hőség, az érintés, a fejmozgatás, a köhögés vagy a rágás okozta a problémát - többek között. Sokaknál a stressz is szerepet játszott.
A pontos okokról azonban csak spekuláltak a szakértők. Egyesek a nyaki idegpályákat, mások az agyi idegeket feltételezték, mint a problémák kiindulópontját. Megint mások a szimpatikus és Migrén elleni szereket, vérnyomás-csökkentőket, antidepresszánsokat is bevetettek az orvosok.
A terápiák különbözőek voltak, de néhány ötletet adtak a fiatal, 22 éves lány esetében is. Egyrészt az orvosok biztosították arról, hogy nincs súlyos betegsége, ami máris megnyugtatólag hatott a páciensre. Ezután életmód-változtatást javasoltak neki. Rendszeresen és elegendő mértékben igyon, kevesebb koffeint fogyasszon, csökkentse a stresszt, mozogjon többet.
Arra is kérték, hogy vezessen naplót a fájdalmairól, így esetleg kiderül, hogy mi okozhatja a problémáit. A kísérlet sikerült: a dokumentációból kiderült, hogy a panaszok különösen akkor léptek fel, ha a lány narancslét ivott. Amikor ezt elhagyta, a rohamok ritkultak. Az, hogy a narancslé a felelős a panaszokért, nem bizonyítható be minden kétséget kizáróan. Négy hónappal később mindenesetre a fájdalmak eltűntek, és a lány füle is sokkal ritkábban pirosodott be, amivel a páciens viszont már könnyen együtt tudott élni.