A stroke következtében jobb oldalon részleges bénulást szenvedett betegek nagyobb mértékben voltak képesek kezükkel felvenni, tartani és mozgatni a tárgyakat az után, hogy részt vettek a tárgyak manipulálását gyakoroltató robotterápiában. Az eredményt az ezen a héten megrendezett San Diego-i nemzetközi stroke konferencián jelentették be.
A tanulmány mind a 15 résztvevője mutatott némi javulást a robotkezelés után, de azok fejlődtek a legtöbbet, akik a legkisebb fizikai fogyatékossággal rendelkeztek a kísérlet elején. A résztvevők valamennyien szélütést szenvedtek négy hónaptól tíz évig terjedő időszakkal a kezelés előtt. "A beteg motoros rendszerének helyzete a kezelés elején nagymértékben összefügg azzal, milyen hatással lesz rá a kezelés" - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Steven C. Cramer, a Kalifornia Egyetem stroke központjának igazgatója. A kezelés során motoros terápiát végeztek, melyben a résztvevők számítógéppel segített fogást és elengedést gyakoroltak saját ritmusukban, vagy egy összetett kezelést, ún. pre-motoros terápiát, mely során egy időzített jelzés utasítja a beteget, hogy mikor fogja meg illetve engedje el a tárgyat, vagy pihenjen. A számítógép mindkét kezelésben csak akkor segítette a betegeket a fogás illetve elengedés mozdulatának elvégzésében, ha maguktól nem tudták végrehajtani.
"A szenzoros funkció táplálja a motoros funkciót" - magyarázta Cramer. "Ezekben az esetekben befejeztük a mozdulatot, hogy az agy megtapasztalhassa egy befejezett, helyes mozdulat jeleit." Az enyhébb fizikai fogyatékossággal rendelkezők többet nyertek a pre-motoros kezelésből, mint a motoros terápiából az egy hónappal a kéthetes kezelésüket követő tesztelésen. A súlyosabb motoros idegkárosodást szenvedett betegek körében hasonló fejlődést tapasztaltak, a kezelési módszertől függetlenül. Cramer szerint a robotterápia, bár még gyerekcipőben jár, óriási lehetőségeket rejt számos kezelési típusban.
Forrás:
Medipress hírszolgálat