A szervezet így reagál a hidegre

Elsőször azonosított extrém hideget észlelő receptorfehérjét egy nemzetközi kutatócsoport. A protein abban segít a szervezetnek, hogy reagáljon a szélsőséges hidegre.

A receptorprotein egy olyan proteinmolekula, amely kémiai jeleket kap a sejten kívülről és sejt- vagy szövetválaszt idéz elő. Ha a hőmérséklet egy bizonyos szint alá esik, a bőr érzékelőidegeiben lévő proteinek észlelik a változást és információt küldenek az agynak.

hideg, szélsőséges időjárás, fázás, receptorok, receptorfehérje, hőérzékelés
A receptorfehérje fontos ahhoz, hogy érzékeljük a hideget. Fotó: iStock

A gén, amely az emberben is megvan

Hogyan élik túl az állatok a hideget? A választ itt találja!

A kutatók a Caenorhabditis elegans nevű fonálféregfaj példáján keresztül mutatták be a hidegérzékelő mechanizmust, mert a faj genomja egyszerű és már teljesen feltérképezett. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a C. elegans a glr-3 nevű gén hiányában nem reagál a szélsőséges hidegre , amikor a hőmérséklet mínusz 18 Celsius-fok alá esik. A glr-3 gén felelős a GLR-3 receptorprotein kódolásáért, ami azt jelzi, hogy szükség van rá a hideg észleléséhez.

A tudósok szerint a glr-3 gén megtalálható számos fajban, köztük az emberben is. A vizsgálat során a C. elegans hiányzó génjét a glr-3 emlősverziójával helyettesítették, ettől pedig a féreg ismét érzékennyé vált a hideggel szemben.

A tudósok egyébként hosszú éveken keresztül kutatták a gén agyi szerepét. "Most kimutattuk, hogy szerepe van a perifériás érzékelő rendszerben is. Azért is izgalmas a felfedezés, mert ez az egyik utolsó olyan receptor, amelyet a természetben eddig még nem azonosítottak" - magyarázta Shawn Xu, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, ott kevesebb, az ország nagyobb részén viszont sok napsütés valószínű. Délutántól növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye és számossága, amelyek dél felől észak felé terjednek, és rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte élénk lesz, amelyet több helyen erős széllökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet zömmel 24 és 29 fok között várható, délnyugaton lehet ennél kissé hűvösebb, míg az Alföld egyes részein 30 fok sem kizárt. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra