A házasságban vagy tartós párkapcsolatban élők szervezete kevesebb stresszhormont termel, ezért ezek az emberek nyugodtabbak és képesek jobban megbirkózni a mindennapi problémákkal - derítették ki amerikai kutatók.
"Az eredményeink azt mutatják, hogy az egyedülállók vagy akiknek nincs kiegyensúlyozott párkapcsolata, erőteljesebben reagálnak a stresszre, mint azok, akik elkötelezett párkapcsolatban vagy házasságban élnek" - írja Dario Maestripieri, a Chicagoi Egyetem fejlődéstani részlegének professzora a Stress című folyóiratban megjelent tanulmányban.
Maestripieri és csapata 500, átlagosan 27 éves egyetemistát vizsgált; az alanyok nagyjából fele (a férfiak 40, a nőknek pedig 53 százaléka) élt tartós kapcsolatban vagy házasságban.
A kísérletben részt vevőknek egy számítógépes, gazdasági szimulációs játékkal kellett játszaniuk, melyről azt mondták, hogy befolyásolhatja a későbbi karrierjüket - ezzel váltottak ki belőlük erősebb érzelmi reakciókat. Az alanyoktól a kísérlet elején és végén is nyálmintát vettek, hogy megmérjék a stresszhormonok szintjét a szervezetükben.
Bár a stresszhormonok szintje mindenkiben növekedett, a kutatók úgy találták, hogy az egyedülálló alanyoknál - férfiaknál és nőknél egyaránt - erőteljesebb volt a változás, mint azoknál, akik házasságban vagy tartós kapcsolatban éltek.
"A házasság természetesen sok feszültség forrása lehet, ám az is igaz, hogy segít megbirkózni egyéb, a külvilágból érkező stresszel" - tette hozzá Maestripieri.