A trieszti International School for Advanced Studies (SISSA) kutatói szerint ahhoz, hogy feldolgozzunk egy érzelmet , először létre kell hoznunk az ahhoz az érzelemhez tartozó arckifejezést.
"Ha valakit mosolyogni látunk, mi magunk is elmosolyodunk, hogy jobban megértsük és értékeljük a másik ember érzelmeit" - magyarázta Jenny Baumeister, a kutatás egyik szerzője. "Arra voltunk kíváncsiak, ez vajon arra is igaz-e, amikor emlékezni szeretnénk egy bizonyos, érzelemmel kapcsolatos élményünkre."
A tanulmányhoz tartozó kíséretben önkénteseknek különböző,érzelmekkel kapcsolatos memóriafeladatokat kellett elvégezniük . A kísérlet egyik felében szabadon mozoghattak az arcuk izmai, míg a második felében egy, a kozmetikai kezelések során használt pakolásokhoz hasonló agyagmaszk "bénította meg" az arcukat.
Az eredmény egyértelmű volt: amikor az arc izmait nem vonhatták be, az alanyok sokkal rosszabbul teljesítettek a teszteken, összehasonlítva azzal, amikor az arcuk szabadon volt.
"Ha tehát az arc izmai is részt vehetnek az emlékezésben, könnyebben fel tudjuk idézni az elraktározott információkat, különösen olyan emlékek esetében, melyekben az érzelmek nagy szerepet játszanak" - foglalta össze Raffaella Rumiati, a kutatás másik szerzője. "Ez azt is jelenti, hogy az emlékek tárolási szakaszában a motoros információkat is kódolja, tárolja, majd pedig szükség esetén előhívja az agyunk."