A törölközők alapvetően a mindennapi tisztálkodási rutinunk kulcsfontosságú eszközei, mégis több kárt okozhatnak, mint amennyit segítenek - írja a dailymail.co.uk . A veszélyt az okozza, hogy ezek az elsőre ártalmatlannak tűnő fürdőszobai tárgyak menedékhelyül szolgálnak számos nemkívánatos élőlény számára, a kórokozók pedig idővel szaporodni kezdenek a törölköző nyirkos, meleg szövetén.
Barátságos környezet
A baktériumok és gombák azért érzik annyira otthonosan magukat ott, mert a létezésükhöz szükséges feltételek mindegyike rendelkezésre áll: van víz, kellemes hőmérséklet, oxigén, semleges pH-érték , sőt, még némi tápanyag is a szálak között lerakódó elhalt hámsejtekben, fekáliában és vizeletben.
Az emberi test szintén rendelkezik ezekkel az ideális kondíciókkal, ezért a szervezetünk baktériumok egész ármádiájának ad otthont életünk során. Miközben pedig mi a törölközőnket használjuk, annak nedves, meleg felületére rengeteg mikróba jut át a bőrünk felszínéről.
Nehéz ugyanakkor megítélni, hogy a törölközőn megtelepedő albérlők valójában mennyire ártalmasak. A legtöbb otthonunkban élő kórokozó ugyanis egyáltalán nem az.
Azok számára viszont, akik megosztják valaki mással is a törölközőjüket, sokkal magasabb a kockázat. Ez azért van, mert ők olyan organizmusokkal is kapcsolatba kerülhetnek, amelyeket a szervezetük addig nem hordozott. Ilyen például a Staphylococcus aureus baktérium, amely fertőzést okozva számos probléma kialakulásához vezethet.
Irány a szennyes!
Philip Tierno mikrobiológus-patológus, higiéniai szakértő azt javasolja, mossuk ki a törölközőnket minden harmadik használat után, hogy elkerüljük a fertőzéseket. "Legyünk körültekintőek és óvatosak! Ha a törölközőnk már szagot áraszt, akkor mikrobák tenyésznek rajta, ezért érdemes a mosógépbe tennünk" - hívja fel a figyelmet a New York Egyetem Orvostudományi Karának professzora.