A bilirubin, mely a vérben a vörösvérsejtek lebomlása során keletkező hemoglobint szállítja, a vizelettel választódik ki. Magas szintje számos betegségben jelentkezik, és sárgasággal jár. Ezenfelül a bilirubin antioxidáns és gyulladásgátló hatással is rendelkezik.
Laura J. Horsfall és munkatársainak vizsgálatai szerint a bilirubin, melynek szintjét rutinszerűen mérik a májbetegségek diagnosztikájában, igen jól alkalmazható légúti betegségek jellemzésére. Az állatkísérletes vizsgálatok szerint a vérben lévő bilirubin védi a tüdőt a környezeti károsodásokkal szemben, ami az antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal magyarázható. Korábbi vizsgálatok szerint a mérsékelt bilirubin-emelkedés csökkenti a szívbetegségek kockázatát, azonban a Journal of the American Medical Association oldalain közölt tanulmány során Horsfall és munkatársai hasonló összefüggést kaptak a krónikus tüdőbetegségek, és az ebből adódó halálozás esetén. A feltételezés szerint a magas bilirubinszint véd az olyan környezeti károsító tényezőkkel szemben, mint a légszennyezés, illetve a passzív dohányzás.
A vizsgálat során 504 206 egyén bilirubin-szintjét elemezték, akik Nagy-Britanniában az egészségügyi ellátórendszerbe kerültek be. A statisztikai elemzés kimutatta, hogy a normálisnál magasabb bilirubinszint csökkenti a tüdőbetegségek kialakulásának kockázatát. Számszerűsítve: a bilirubinszint minden 0,1 mg/dl-rel való emelkedése nyolc százalékkal csökkentette a tüdőrák, hattal a krónikus tüdőbetegségek kockázatát, míg hárommal az ebből adódó halálozást.
A vizsgálat meglepő eredményeinek megerősítésére a szakértők szerint genetikai vizsgálatok szükségesek.
Animáció: HáziPatika.com