Számos mostanában készült tanulmány szerint a karcsúbb férfiakhoz képest az elhízott férfiaknál alacsonyabb a spermaszám, kevesebb náluk a gyorsan mozgó spermium és kevesebb a haladó spermiumok száma (olyan spermák, amelyek egyenesen előre úsznak céltalan kóválygás helyett). Az életkor azonban egy "zavaró" tényező vizsgálat szempontjából. Idősebb férfiaknál is jellemző a gyengébb spermaminőség és a túlsúly.
A jelenlegi vizsgálatban több mint 2000 férfi vett részt, akik 20 és 30 év közöttiek. Ebben a vizsgálatban kiderült, hogy a túlsúlyos férfiak spermaszáma alacsonyabb a hasonló korú, de vékonyabb férfiakéhoz képest.
Nem egyértelmű azonban, hogy egy férfinál a túlsúly mennyiben befolyásolja az apává válás lehetőségeit. Az eddigi vizsgálatok egymásnak ellentmondó következtetésekre jutottak a férfiak termékenységéről.
"Ezek az eredmények nem mutatják, hogy az elhízott és az egészséges férfiak spermiumszáma közötti különbség elég nagy e ahhoz, hogy befolyásolja termékenységüket" - mondta a kutatás vezetője, Dr. Uwe Paasch, aki a Lipcsei Egyetem kutatója.
A tanulmányhoz Paasch és kollégái 1999 és 2005 közötti adatokat használtak olyan férfiaktól, akik spermaelemzés miatt látogatták meg termékenységi klinikájukat. A 2157 ember adatait vizsgálták meg, mind 30 év körüliek voltak, és nem volt ismert meddőségi problémájuk.
Összességében az elhízott uraknak viszonylag alacsonyabb volt az átlagos spermaszámuk, mint a normál súlyú embereknek, de mind még a normális tartományon belül voltak. Ez a tartomány 20 és 150 millió spermát jelent egy milliliterben a Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health ) szerint.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a vizsgálathoz szükséges mintákat termékenységi klinikán jelentkezőktől vették és nem a teljes lakosság körében. A kutatók arra is rámutatnak, hogy a súlykategóriák a testtömegindexen (BMI) alapultak, ami a testsúly és magasság közti arányokat méri. A probléma az, hogy a BMI nem tükrözi pontosan az egyén testzsírszintjét.
Nem teljesen világos, hogy hogyan függ össze az elhízás a sperma minőségével. Egyes kutatások szerint az elhízott emberek tesztoszteronszintje és más nemi hormonok más mennyiségben termelődnek. Más kutatások keretében Paasch és kollégái észrevették, hogy a magas testzsír változást okoz a fehérjék raktározásában, amely befolyásolja a spermák működését és túlélését. Ezen felül már megállapították, hogy a testzsír és különösen a hasi zsír szorosabban összefügg nemihormon-szinttel, mint a BMI.
A tanulmányról bővebben a Fertility and Sterility című folyóirat legutóbbi számában olvashatnak.
Forrás: Medipress hírszolgálat