A Merriam-Webster online szótár szerkesztői szerint 2020 szava a pandémia lett, de a Német Nyelv Társasága is a koronapandémia szót választotta a tavalyi év legfontosabb szavának. Talán nem meglepő, hogy az idei év szava is a járványhoz kapcsolódik.
Egy szó, két történet
A vakcina szó valójában két különböző történetet képvisel. Az egyik a tudományos történet, amely arról szól, hogy milyen figyelemre méltó gyorsasággal készültek el a koronavírus elleni oltások. Ugyanakkor a szónak a vele kapcsolatos viták miatt komoly politikai vetületei is vannak. "A szó tehát mindkét fontos történetet magában hordozza" - hangsúlyozta Peter Sokolowski. A szótár online felületén 2019-hez képest tavaly 601 százalékkal, idén pedig 1048 százalékkal nőtt a vakcina szóra való rákeresések száma.
Érdekességek a szó eredetéről
Sokolowski szerint a vakcina szó eredete 1882-re nyúlik vissza, de már korábban is felbukkantak említései a tehénhimlőből származó, oltásokhoz használt folyadékkal kapcsolatban. Az újlatin "vaccina" szóból kölcsönözték, amely a latin "vaccinus" nőnemű szóra vezethető vissza, ami azt jelenti, hogy tehéné vagy tehénből. A tehén latinul "vacca", ami a Merriam-Webster szerint a szanszkrit "vasa" szóval rokonítható.
A Pfizer a korábbi 100 helyett immár 31 nap alatt is képes új oltóanyagot fejleszteni, amennyiben a koronavírus egy új variánsának felbukkanása ezt szükségessé teszi - ismertette Karikó Katalin biokémikus.