A jelenleg elfogadott nézet szerint a fájdalomérzet feldolgozását egyedül az agy és a gerincvelő alkotta központi idegrendszer végzi. Ezzel szemben a Leedsi Egyetem szakemberei azt állítják, hogy a perifériás idegrendszernek is fontosabb lehet a szerepe ebben, mint korábban gondoltuk.
Érdemes megjegyezni, hogy a szakemberek erre a következtetésre egyelőre pusztán egerek és patkányok vizsgálatán keresztül jutottak el, így korai lenne még átírni az orvosi szakirodalom vonatkozó fejezetét. Mindazonáltal a rágcsálók és az ember idegrendszere közötti hasonlóság arra utal, hogy hasznos lehet a jövőben emberekre is kiterjeszteni a kutatást.
A postás is átírhatja a levelet
A perifériás idegrendszer azokat az idegeket foglalja magában, amelyek a test minden részéről a központi idegrendszerbe futnak be. Erről a hálózatról mindeddig úgy tartották, hogy csupán egyfajta vezetékrendszerként működik, amin át az információk befutnak a központi idegrendszerbe, majd az ott - főként az agy által - meghozott döntést követően egy válaszjel halad vissza a test különböző pontjaihoz a szükséges reakcióra vonatkozó utasítással.
A Journal of Clinical Investigation című szaklapban megjelent tanulmány szerint azonban a perifériás idegrendszer többre is képes ennél az egyszerű funkciónál: meg tudja ugyanis változtatni a jeleket, mielőtt beérkeznének a központi idegrendszerbe.
Forradalmi változás jöhet a fájdalomcsillapításban
Az öt éven keresztül zajló kutatás során a szakemberek egerek és patkányok perifériás idegrendszerének idegdúcait vizsgálták. Végül pedig arra a felfedezésre jutottak, hogy ezek a csomók képesek egymással információt cserélni egy GABA ( gamma-amino-vajsav ) nevű neurotanszmitter segítségével. Amikor pedig a tudósok fájdalomjeleket stimuláltak a patkányokban, bizonyítékot találtak, hogy az idegsejt-csoportosulások meg tudták változtatni a jeleket, amelyeket aztán a központi idegrendszerbe továbbítottak. Mindez annyit jelent, hogy minden érzőidegnek van egy saját "mini agya", amely bizonyos mértékig képes értelmezni a rajta átfutó információkat.
Egyelőre még hosszú kutatási munkára van szükség ahhoz, hogy feltérképezzék, miként működnek ezek a "mini agyak" az emberi szervezetben, mi több, elsőként a létezésükre vonatkozó feltételezést kell majd igazolni. De amennyiben megvalósul, hatalmas lépés lehet a fájdalomcsillapítás fejlődésében. A jelenleg is forgalomban lévő gyógyszerek ugyanis kizárólag a központi idegrendszert célozzák, a leghatékonyabb készítményeknek pedig komoly mellékhatásai vannak, így például függőséget okozhatnak, valamint a hozzászokás miatt csorbulhat a hatásfokuk is. Ha azonban az új szerek a perifériás idegrendszert célozva is meg tudnák szüntetni a fájdalmat, úgy talán a nemkívánatos mellékeffektusok is elkerülhetőek lennének.
Forrás: sciencealert.com