A 29 éves Gonzalo Montoya Jiménez egy észak-spanyolországi börtönben raboskodott, amikor múlt vasárnap eszméletlenül találtak rá a cellájában. A férfit állítólag három törvényszéki orvos is is megvizsgálta, és megállapították a halál tényét.
Négy órával ezután, közvetlenül Jiménez boncolása előtt azonban a halottnak hitt férfi mozogni kezdett a boncasztalon. Rögtön át is szállították az Asztúriai Központi Egyetemi Kórház intenzív osztályára.
Hogyan történhetett mindez?
Úgy gondolhatnánk, hogy annak megállapítása, hogy valaki él-e vagy sem, banális dolog, pedig valójában nincs egyetemes iránymutatás arra, hogy az orvosnak mikor kell kimondania a halál beálltát. A halál tényének megállapításához általában az alábbi két tényezőből egynek be kell következnie:
- szívmegállásnak úgy, hogy már nem lehet újraéleszteni a személyt
- agyhalálnak - egy személy akkor tekinthető agyhalottnak, ha már nincs neurológiai aktivitás az agyban és az agytörzsben, vagyis az agysejtek között nincs elektromos impulzus.
Az orvosok számos tesztet elvégeznek, hogy biztosan el tudják dönteni, valaki halott-e.
A halottnak hitt férfi családja az eset után újságíróknak elmondta, hogy Jiméneznek epilepsziája van, és hogy szerintük a betegség is szerepet játszott a bizarr esetben. Az epilepsziának ugyanis lehet olyan típusa, amikor a beteg izmai a roham hatására megmerevednek és ingerekre sem reagálnak.
Egyébként nem ez volt az első alkalom, amikor valakit még élve halottnak nyilvánítottak. 2014-ben 11 órával azután, hogy egy 91 éves lengyel nőnél megállapították a halál beálltát és átszállították a hullaházba, az épületben dolgozók arra lettek figyelmesek, hogy megmozdult a hullazsák. Az asszonyt végül élve találták meg.
Forrás: livescience.com