A New York-i Stony Brook Egyetem kutatói szerint azonban ezeknek az izzóknak van egy nagy hátránya: az ultraibolya sugárzás magas szintjét bocsátják ki, ami károsíthatja a bőrsejteket, és nagy dózisban rákot okozhat.
A kutatók arról számoltak be, hogy kísérletük során egészséges emberi bőrsejteket tettek ki a kompakt fénycsövek fényének, és hatásukat összevetették a régi típusú izzók ugyanezekre a sejtekre gyakorolt hatásával.
Elemzésükből az derült ki, hogy a kompakt fénycsövek fényének kitett bőrsejtek jelentős mértékben károsodtak. Marcia Simon, az egyetem bőrgyógyász professzora elmondta, hogy az eredmények szerint ez valójában megindíthatja a sejthalált. A régi típusú izzók fényének kitett bőrsejtek ezzel szemben nem szenvedtek jelentős károsodást.
A kutatók azt állítják, hogy az UV károsodás okát is sikerült kideríteniük: a kompakt fénycsövek belsejében lévő bevonaton lévő apró hajszálrepedések lehetővé teszik az UV sugárzás kiszivárgását. A kompakt fénycsövek gyártói közleményben utasították el a Stony Brook kutatásának eredményét. Azt állítják, hogy a kibocsátott UV sugárzás nem haladja meg az elfogadható szintet, és az izzók biztonságosnak tekinthetők normális felhasználásra.
A kompakt fénycsövek egyébként egy kevés higanyt is tartalmaz, mely mérgező fém idegkárosodással, születési rendellenességekkel és egyéb egészségügyi kockázatokkal is összefüggésbe hozható. Energiahatékonysága ellenére tehát a kompakt fénycsövek környezetbarát tulajdonságai megkérdőjelezhetők, ami még vonzóbbá teheti a fogyasztók számára a hosszú élettartamú, energiatakarékos LED izzók választását .