Kimutatták ugyanis, hogy a cukor a nyelven kifejtett kölcsönhatása a figyelmet és az energiát is fokozza, valamint segít az önkontroll erősítésében, ami legalábbis rövidtávon távol tartja a dohányosokat a cigarettától.
A Georgia Egyetem kutatói 51 egyetemi hallgatóval végeztettek önkontroll gyakorlatokat, hogy kiderítsék, serkenti-e a figyelmet és az energiaszintet a cukros szájöblítés. Az első, önuralmat gyengítő feladat az volt, hogy az alanyoknak át kellett húzniuk minden E betűt egy statisztika könyv oldalán. A másik feladatban meg kellett határozniuk egy képernyőn felvillanó szavak színét, amelyek más színeket fejeztek ki. E feladat lényege az, hogy kikapcsolja a hallgatókban a szavak olvasására való hajlamot, és inkább a színekre összpontosítsanak.
A résztvevők fele cukrozott, a másik fele édesítőszerrel ízesített limonádéval öblögetett a feladat végzése közben. Az eredmények azt mutatták, hogy a cukrozott itallal öblögetők sokkal gyorsabban reagáltak a színre, mint a szóra.
Leonard Martin professzor elmondta, a kutatók eddig azt gondolták, hogy a glükózt ivással kell a szervezetbe juttatni ahhoz, hogy megkapjuk az önuralomhoz szükséges energiát. A mostani kísérlet azonban azt mutatja, hogy a glükóz a nyelven lévő egyszerű szénhidrátreceptorokat serkenti. Ez pedig jelez az agy motivációs központjainak, ahol az önmagunkkal összefüggő céljaink képviseltetnek. E jelzések megparancsolják a testünknek, hogy figyeljen.
A résztvevőknek 3-5 percbe telt a feladat elvégzése, ami bizonyos mértékű önuralmat jelez, de a kutatók szerint a cukros szájöblítés valószínűleg nem elegendő az olyan jelentősebb önuralommal kapcsolatos akadályok leküzdéséhez, mint a fogyás vagy a dohányzás. Martin professzor ennek ellenére úgy véli, ha valaki a dohányzásról próbál leszokni , a limonádés öblögetés talán nem a tökéletes gyógymód, de rövidtávon mindenképpen segíthet.