A témában két tudományos előadás hangzott el: az egyik szerint a gyógyszer lassítja a prosztatarák növekedését, míg a másik hasnyálmirigyrákos beteget túlélését növeli meg. Korábban laboratóriumi és állatkísérletek már felvetették a szer daganatellenes hatását májdaganat, szájüregi rák, vastagbélrák, emlőrák, valamint a bőr festéksejtes rosszindulatú daganata, melanóma esetén. Mindazonáltal az eredményeket még további vizsgálatoknak kell megerősítenie, valamint a megfelelő alkalmazási módot és dózist is ki kell találni.
Dr. Michael Pollak és a McGill Egyetem (Montreal, Kanada) munkatársai 22 prosztatarákos férfin tesztelték a napi háromszor alkalmazott, 500 milligrammos metformin hatását. A kezelésre a diagnózis felállítását követően, de a műtéti beavatkozást megelőzően került sor. Az átlagosan 41 napnyi időtartam alatt a korábbi szövetmintákban tapasztaltakhoz képest lelassult a daganat növekedése. Nem meglepő módon a gyógyszer csökkentette a vércukor szintjét, és az elhízás mértékét. A vizsgálatban szereplők egyike sem szenvedett cukorbetegségben, azonban a szer optimális célpontját az a betegcsoport képezné, ahol egy időben ez a rendellenesség is fennáll.
A Texasi Egyetem munkatársai ugyanakkor a gyógyszer hasnyálmirigyrákos betegeken kifejtett hatásairól számolt be. A kutatók 302, egyszerre cukorbetegségben, és hasnyálmirigyrákban is szenvedő egyén orvosi adatait elemezték ki- mivel a vércukorszint szabályozásában alapvető a hasnyálmirigy szerepe, ezért a két kórállapot gyakorta együtt jelenik meg. Az alanyok közül 107-en szedték a metformint. A oldalain is közölt vizsgálat megállapította, hogy a gyógyszert szedők 30 százaléka élt két évnél tovább, míg ez a gyógyszert nem szedőknél (kontrollcsoport) mindössze 15,4 százalék. Azonban a túlélésbeli előny csupán azoknál a betegeknél jelentkezett, akiknél nem voltak szervi áttétek.