Egy lábszárcsontból akár arccsont is lehet

Speciális helyreállító műtéteket végez a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) munkacsoportja. A beteg saját testéből nyert szövet vagy csont felhasználásával, mikrosebészeti eljárással végrehajtott onkológiai rekonstrukciók nem pusztán esztétikai célt szolgálnak, hanem komoly javulást jelentenek a betegek életminőségének szempontjából is.

A Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán (STéG) az elsődleges feladat az emlődaganatos, illetve egyéb okból emlősebészeti kezelésen átesett betegek ellátása. A plasztikai sebészet azonban egy úgynevezett multidiszciplináris – vagyis több területet is érintő – szakma, nagyon sok szakterülettel együttműködnek az azonnali helyreállítások elvégzésének érdekében – idézte a Semmelweis Egyetem oldalán megjelent közlemény a munkacsoport vezetőjét, dr. Klárik Zoltánt.

Mint mondta, jellemzően a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika, az Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika, az Ortopédiai Klinika, a Traumatológiai Klinika és a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika betegeinek plasztikai műtétjeit látják el. Van kollaborációjuk továbbá a Szemészeti Klinikával, a legutóbb pedig a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán segítettek helyreállítani egy szívműtéten átesett beteg mellkasfali deformitását.

rekonstrukciós műtét
Egy lábszárcsontból akár arccsont is lehet. Fotó: Semmelweis Egyetem

Különleges szövet- és csontpótlási eljárásokkal dolgoznak

A fej-nyaki daganat eltávolításakor hiány keletkezik a szájüregben vagy a garaton, és ezt nem mindig lehet helyi vagy regionális lebenyekkel zárni. Ilyenkor speciális műtéti technikára van szükség. 

A szájsebészeten nagy számban operálnak szájüregi daganatokat, amit úgynevezett szabad lebenyes műtéti technikával szoktunk zárni, ami azt jelenti, hogy az emberi testből, akár annak egy távolabbi pontjáról bőr- és izomszövetet távolítunk el vérellátással együtt, ami számára a »transzplantáció« során keresünk egy befogadó érhálózatot, és speciális mikrosebészeti technikákkal összeillesztjük, így biztosítva a szövet vérkeringését” – magyarázta a plasztikai sebész.

A szakember kitért arra is, hogy nagyon sok csontpótló műtétet is végeznek a szájsebész kollégákkal, jó- és rosszindulatú daganatos elváltozásokat követően egyaránt. Ilyenkor a lábból kivesznek egy csontdarabot, majd speciális 3D-sablonok segítségével megformálják azt, úgy próbálják meg kialakítani az állkapocs formáját. „Fontos, hogy ilyenkor saját szervezetből nyert anyagot használunk, ami később nem fog kilökődni. A lábból kivett csontot ilyenkor »feláldozzuk« ugyan, de ez nem befolyásolja a beteg mozgását vagy életminőségét” – tette hozzá.

Plasztikai beavatkozás gyerekeknél: mikor szükséges?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.