Ha fáj a fejünk vagy valamelyik ízületünk, sokunknak az első dolog az, hogy valamilyen, ibuprofent tartalmazó gyógyszerért nyúlunk. Egy új kutatás szerint azonban ez az elterjedt fájdalomcsillapító hatóanyag nem csak arra jó, hogy megszabadít minket egy migréntől: a PLOS Geneticsben publikált tanulmány szerint laboratóriumi körülmények között a rendszeresen szedett ibuprofen-dózisok meghosszabbították a férgek és muslincák életének hosszát. Ugyan elég messze vagyunk még attól, hogy mindezt emberekről vagy akár emlősökről is elmondhassuk - de van remény.
A Buck Institute és a Texas A&M University kutatói ezért kezdtek el olyan hatóanyagokkal foglalkozni, amelyeket már használunk. Az érdeklődésüket főként a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek keltették fel, amelyekkel fájdalmat, lázat és gyulladásokat kezelünk a mindennapokban. Ennek az az oka, hogy az öregedési és a gyulladás folyamatok szorosan összefüggnek, bár az ok-okozati összefüggés még nem tiszta. A korábbi tapasztalatok azonban sikerrel kecsegtettek, mivel már az aszpirin is képes volt a laboratóriumi férgek élettartamát meghosszabbítani, az ibuprofenról pedig már tudott, hogy csökkentik egyes öregedéssel kapcsolatos betegségek, például az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.
A kutatók a laboratóriumi tesztek során három tesztorganizmusnak, azaz élesztőgombának, férgeknek és muslincáknak adtak ibuprofent és meglepődve tapasztalták, hogy ennek hatására mindhárom faj élettartama megnőtt: az élesztőgombák 17 százalékkal, a másik két faj körülbelül 10-10 százalékkal élt hosszabb ideig, és egészségesebbnek is tűntek. A feltételezések miatt ez azért lehet, mert az ibuprofen hatására kevesebb triptofán nevű aminosavat vesz fel a szervezet: ez a triptofán a fehérjék egyik építőeleme és ugyan alapvető fontosságú életünkben, de testünk nem képes szintetizálni, így étrendünkből kell megszerezni.
Az ibuprofen meggyengíti azt a membránfehérjét, amely a triptofánt a sejtekbe szállítja és ennek hatására 15 százalékkal csökken a szervezetben a triptofán szintje: ez vezet a hosszabb élethez, a vizsgált szervezetekben legalábbis. Ez azonban nem biztos, hogy az embereknél is hosszabb élethez vezethet, de Michael Polymenis, a kutatás vezetője éppen ezen dolgozik kollégáival: a kutatást házi egerekkel folytatják.