A SARS-CoV-2 vírus omikron variánsa - amit először november közepén mutattak ki Dél-Afrikában - pár hónap leforgása alatt letarolta a világot: sok országban csaknem teljesen kiszorította a korábban domináns delta variánst, és ma már ez okozza az újonnan regisztrált koronavírusos esetek legnagyobb részét. Az omikron variánsról az eddigi tapasztalatok alapján bebizonyosodott, hogy jóval fertőzőképesebb a korábbi változatoknál, és hatékonyabban képes kijátszani a védőoltások hatására kialakult immunvédelmet.
Az Imperial College London REACT elnevezésű átfogó programja - elismert tudósok, klinikusok és kutatók segítségével - a koronavírus-járvány szigetországbeli alakulását monitorozza. A REACT keretében folyamatosan zajló vizsgálatokba eddig több mint 2 millió önkéntest vontak be.
Bizonytalan kétharmad
A legutóbbi kutatás során 2022 első két hetében százezer PCR-tesztet küldtek ki postán, amelyet az önkéntesek el is végeztek. Ezek közül körülbelül 3500 bizonyult pozitívnak. Ez a legmagasabb arány a járvány kezdete óta - írja a BBC Online. Szekvenálással a vizsgált minták csaknem mindegyikéből az omikron variánst mutatták ki. A pozitív tesztet produkálók kétharmada (64,6 százaléka) számolt be arról, hogy korábban már átesett a koronavírus-fertőzésen - volt pozitív PCR-tesztje - derült ki a kutatóknak visszaküldött adatokból.
Az eredményt azonban érdemes fenntartással kezelni, mert a vizsgálatnak megvannak korlátai. Egyelőre nem világos például, hogy a pozitív teszteredményt jelentő önkéntesek közül hányan voltak teljesen beoltva. Emellett, ahogy arra a BBC Online írása is felhívja a figyelmet, a legújabb, legérzékenyebb PCR-tesztek bizonyos esetekben egy korábbi fertőzés után hátramaradó vírusrészecskéket is képesek kimutatni, ami szintén torzíthatja a valós eredményt.
Egyre többet tudunk az omikron variánsról. De még mindig nem eleget
A kutatást végző szakemberek hangsúlyozzák: az önbevalláson alapuló eredmény ellenére nem világos, hogy a vizsgálatba bevont omikronos esetek közül ténylegesen mennyi lehetett az újrafertőződés . Ennek pontosabb megállapítására további vizsgálatokra van szükség. Az viszont egyértelműen kiderült, hogy mely társadalmi csoportoknál nagyobb az omikron variánssal való újrafertőződés esélye. Az egészségügyben dolgozók és a gyermekes családok nagyobb veszélynek vannak kitéve, ahogy a hátrányos helyzetben lévők és azok is, akik sokadmagukkal élnek egy háztartásban. A kutatás azt is megerősítette, hogy Nagy-Britanniában 2022 januárjában az omikron variáns szinte teljesen felváltotta a delta változatot.