Az úgynevezett vírusölő anyagok - mint a fertőtlenítőszerek - az egyszerű kölcsönhatás révén pusztítják el a vírusokat. A legtöbb jelenleg használt antivirális gyógyszer viszont úgy hat, hogy megakadályozza a vírusok fejlődését, de nem pusztítja el őket. Emellett nem is mindig megbízhatóak: a vírusok mutálódhatnak és ellenállókká válhatnak a kezelésekkel szemben. "Ezen akadályok legyőzése és a vírusfertőzések hatékony leküzdése érdekében egy egészen más kiindulópontot kerestünk" - mondta Caroline Tapparel Vu, a Genfi Egyetem kutatója.
Vírusokat támad a cukormolekula
A kutatók korábbi munkáik során már kifejlesztettek egy aranyon alapuló antivirális szert. Ugyanennek az elvnek a használatával sikerült természetes glükózszármazékokkal, úgynevezett ciklodextrinekkel kifejleszteni egy ilyen szert. "A ciklodextrinek számos előnnyel rendelkeznek: biokompatibilisebbek, mint az arany, egyszerűbb az alkalmazásuk, nem váltanak ki rezisztenciamechanizmust és nem toxikusak" - mondta Samuel Jones, a Manchesteri Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. "A ciklodextrineket már széles körben alkalmazzák, különösképpen az élelmiszeriparban, ami megkönnyíti az ezeket alkalmazó gyógyszeres kezelések piacra dobását" - emelte ki Valeria Cagno, a Genfi Egyetem tudósa.
A koronavírus ellen is bevethető lehet
A módosított cukormolekulák vonzzák a vírusokat. Elpusztítják a vírusok külső burkát, így képesek a fertőző részecskéiket is elpusztítani - ahelyett, hogy csak a vírus növekedését blokkolnák. Ez a mechanizmus, úgy tűnik, minden vírusnál működik - állapították meg a tudósok légúti és herpeszfertőzésért felelős vírusok vizsgálatával. A szakértők szabadalmi bejelentést nyújtottak be és céget alapítottak a felfedezésük segítségével megvalósítható gyógyszeres fejlesztések kutatására. A nagyon stabil ciklodextrinekből krémek, gélek vagy orrspray-k is készíthetők.
Bár bizonyos vírusok - például a hepatitisz-C vagy a HIV - ellen rendelkezésre állnak hatékony gyógyszerek, ezek specifikusak. Az új, széles spektrumú antivirális szerek fejlesztése azonban elengedhetetlen, különösen a leginkább pusztító vagy újonnan megjelenő vírusok ellen, amelyekre még nincs kezelés. Ez alapján többek között a koronavírus ellen is bevethető lehet a jövőben.