Amerikai kutatók kimutatták, hogy azok a sportolók, akik főtt céklát ettek a verseny előtt, gyorsabban futottak ellenfeleiknél.
A vörös gumós növény nagy mennyiségű nitrátot tartalmaz, amely bizonyítottan fokozza a fizikai teljesítményt. A St Louis-i Egyetem kutatói 11 sportos és egészséges férfit és nőt kértek fel arra, hogy két alkalommal fussanak öt kilométert a futópadon. Az első futás előtt az önkéntesek a mozgás előtt egy órával elfogyasztottak egy adag főtt céklát. A második kör előtt ugyanennyi áfonyát ettek, amit azért választottak, mert kalóriatartalma hasonló a céklához, de nem tartalmazza ugyanazt a nitrátmennyiséget.
A szaklapban közzétett eredmények azt mutatják, hogy az áfonya fogyasztása után a futók átlagos sebessége 11,9 km/óra volt, a cékla fogyasztását követően azonban átlagsebességük 12,3 km/órára nőtt. Ráadásul a kutatók azt állítják, hogy a futók hosszabb ideig képesek tartani a sebességüket, amikor céklát fogyasztanak.
Az új eredmények alátámasztják azt a 2009-ben megjelent brit tanulmányt, amelyben az Exeteri Egyetem kutatói kimutatták, hogy a céklalé fogyasztása nagymértékben növeli a kitartást és az állóképességet, ráadásul még a vérnyomást is csökkenti.
A kísérlet során nyolc férfit kértek fel arra, hogy végezzenek kerékpáros gyakorlatokat. Az egyik szakaszban hat napig naponta fogyasztottak céklalevet, és ez után pedáloztak, a másik szakaszban pedig ugyanennyi ideig feketeribizli levet ittak. A céklalé fogyasztása után az alanyok a kerékpározás közben kevesebb oxigént használtak fel, ami arra utal, hogy izmaik ugyanannyi munkát tudtak végezni, kisebb energiaráfordítással.
A kutatók úgy vélik, hogy a nitrátok a vérerek kitágulását eredményezik, ami javítja az izmok oxigénellátását.