Fájdalmat okozhat a matek

Amerikai kutatók szerint az úgynevezett matematikai szorongás nemcsak hogy létezik, de az ebben szenvedőknél a matek a fizikai fájdalomhoz hasonló reakciót vált ki az agyban.

A Chicagói Egyetem kutatói tizennégy olyan személyt vizsgáltak fMRI-készülékkel, akik ugyan matematikai szorongásban szenvednek, de nincs általános vagy egyéb szorongásuk. Érdekes módon mikor arra kérték őket, hogy készüljenek rá egy matematikai probléma megoldására, az agyuk posterior insula névre hallgató része kiemelkedően magas aktivitással reagált - ezt a részt kötik össze fenyegető helyzetek felfogásával és a fájdalom érzékelésével.

Ennél is meglepőbb, hogy nem maga matematika művelése okozza a fájdalmas agyi reakciót, hanem a matematika művelésére történő lelki rákészülés - a ceruza hegyezésétől a különböző tételek felidézésén át egészen azon önnyugtatásig, hogy a matekdoga nincs összefüggésben a világvégével.

A kutatók szerint azok agya, akik matematikai szorongásban szenvednek, hasonlóan reagál a matekos felkészülésre, mint ha az ember forró sütőlapra tenné a kezét. Sőt a páciensek szívesebben égetnék meg magukat .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de a nyugati határhoz közel zártabb maradhat a felhőtakaró. A délnyugati határnál előfordulhat kisebb záporeső, majd estefelé délnyugaton máshol is kialakulhat zápor, zivatar. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik, de egy-egy viharos lökés is lehet. Délután az ország döntő részén 25, 26 fokig emelkedik a hőmérséklet, majd késő este 15, 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.