Az anyagcsere során a D-ribóz az adenozin-trifoszfát (ATP) molekulába épül be. Az ATP a szervezet energiavalutája, a saját működéséhez minden sejt ebből nyeri a szükséges energiát. A D-ribóz visszaállítja a szervezet ATP-szintjét, ezáltal elég energiát szolgáltatva a zsírégetéshez, a vércukorszint beállításához. Ráadásul a szervezet energiát nyer a testmozgáshoz és az aktív élethez. Sok sportoló fogyaszt D-ribózt állóképessége növeléséhez, mely segíti a jobb teljesítmény elérését, illetve a versenyek közötti regenerációt.
A D-ribóz bevitele csökkenti a hölgyek krónikus fáradtság szindrómáját, mely állapot a szervezet energiaraktárainak kimerüléséből áll. Kutatások szerint napi 15 gramm D-ribóz bevitele három héten keresztül mintegy 61 százalékkal növeli az energiaszintet.
A B2-vitaminnak nevezett riboflavin a szervezet ribózt készít, vagyis a B2-vitaminban gazdag ételek feltornásszák az energiaszintet. Ilyen riboflavin-forrásnak számítanak egyes gombák, a étrend-kiegészítő formában lehet hozzájutni, a hozzáértők napi 4-15 gramm bevitelét javasolják, de szem előtt kell tartani, hogy a több nem biztos, hogy jobb. Az adagolás megkezdése előtt érdemes dietetikussal konzultálni.