A habkő vagy horzsakő egy könnyű, buborékszerű üregekben gazdag kőzet, amely lebeg a vízen. Akkor keletkezik, amikor gyorsan hűl le a magma. A kutatók szerint a vulkanikus kőzet nagy áramlatai akkor alakulnak ki, amikor egy vulkán viszonylag sekélyebb vízben helyezkedik el.
A jelenséget egy katamaránnal Fidzsire tartó pár észlelte először, amikor éjszaka véletlenül bekeveredtek a kövek közé. Az elemzésre beküldött minták különböző méretűek voltak: némelyik egy üveggolyóra emlékeztetett, de akadtak baseball-labda nagyságú darabok is.
Öt éve nem volt példa erre
A régióban ötévente egyszer látható nagy mennyiségben habkő - a jelenség olyan, mintha az óceán felülete szárazfölddé válna. "Időnként észlelnek ilyen jelenséget, általában az óceán közepén talált szigetként , amelyre aztán nem lehet többé rábukkanni" - magyarázta Scott Bryan geológus. A kutató szerint a műholdfelvételeken látható, hogy a mező azóta két nagy részre szakadt. "Jelenleg több trillió horzsakő darab úszik együtt, idővel azonban feltöredezik és szétszóródik az óceánban" - fejtette ki Bryan.
A habkő az óceán áramlatain utazik, otthont teremt a tengeri élőlényeknek, és szállítja az organizmusokat az óceánon át. A most felbukkant kőzet jelenleg üres és kopár, a következő hetekben azonban organizmusok fognak rácsatlakozni. A horzsakőáramlat nyugati irányba, Fidzsi felé tart, valószínűleg elhalad Új-Kaledónia és Vanuatu mellett, majd vélhetően egy év alatt éri el Ausztráliát.