A brit törvényszéki szakértők a katonasággal együttműködve alakítják ki a különböző holttestek bomlását megfigyelő létesítményt, hogy így segítsék a rendőrséget a gyilkossági esetek megoldásában. Részleteket egyelőre nem közöltek, a projektvezetők reményei szerint viszont már idén megnyílhat a farm.
Mi az a holttestfarm?
A holttestfarmok olyan kutatási létesítmények, amelyekben emberi holttesteket ásnak el a talajba, helyeznek vízbe vagy akasztanak fel egy fára, hogy a szakértők megvizsgálhassák, hogyan bomlanak a testek emberi beavatkozás nélkül. A kutatások során szerzett ismeretek megkönnyíthetik a bűnesetek megoldását, segíthetnek azonosítani gyilkosságok áldozatait és kinyomozni a halál módját.
Az ilyen létesítmények kiemelt fontosságúak, az emberi maradványokhoz való hozzáférés lehetőségének hiánya ugyanis jelentősen akadályozza a kutatásokat és befolyásolja a bíróság munkáját - magyarázta Chris Rogers, a Wolverhampton Egyetem törvényszéki kutatója.
Amerikában már van ilyen farm
Az Egyesült Államokban már évtizedek óta létezik ilyen létesítmény. A világ első és leghíresebb farmja 1981-ben nyitott meg a Tennessee állambeli Knoxville-ben. Később legalább hat másik hely nyílt az országban. Ausztráliában és Hollandiában is hasonló kezdeményezés indult a gyilkosságok felderítésének megkönnyítésére. Idén Kanadában is megnyílik egy holttestfarm.
A kutatók azzal érvelnek, hogy az ilyen holttestfarmok olyan fontos információval szolgálnak a bűnügyi nyomozásokhoz, amelyeket nem lehet állatok tanulmányozásával megszerezni. A kritikusabban szerint azonban ezek borzalmas intézmények és nincs bizonyított kutatási értékük.