A világ első engedélyezett, 3D-nyomtatással előállított gyógyszerét az ohiói központú Aprecia gyógyszergyár állította elő. Az epilepsziás görcsök kezelésére szolgáló, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt felírható pirulát réteges eljárással, 3D-nyomtatással állítják elő.
A 3D-nyomtatás nem idegen az orvosi technikában. Az FDA korábban már engedélyezte 3D-nyomtatással készített orvosi eszközök, protézisek gyártását, de folynak kísérletek többek között szintetikus csontpótlás, bőr vagy akár szervek előállítására is. A mostani engedéllyel a vényköteles gyógyszerek nyomtatása is lendületet vehet. Az Apreica már be is jelentette, hogy más termékeinél is használni fogja ezt a technológiát.
A gyógyszerek nyomtatására jó ideje folynak kísérletek a világ több kutatóintézetében. A téma iránti érdeklődés nem véletlen: a 3D-nyomtatás az egyénre szabott gyógyszer, a tökéletesen a páciens igényeinek megfelelő adagolás lehetőségét kínálja. A technológia ugyanis nem egyszerűn a gyógyszertárban kapható termékek újfajta előállítási módját ígéri. A skót Lee Cronin, a Glasgow-i Egyetem vegyészének víziója szerint az orvos által felírt recept valójában egy nyomtatási terv lenne, amit az az online gyógyszertárban kapna meg a biztonságosan csomagolt alapanyagokkal együtt. A gyógyszert végül egy 3D-printer és a megfelelő szoftver segítségével, a hozzávalók molekuláris szintű adagolásával otthon nyomtatná ki.
A jelenlegi gyakorlat szerint gyárakban állítjuk elő a tablettákat és szállítjuk a kórházakba, gyógyszertárakba. A 3D-technológia az egész folyamatot közelebb vinné a beteghez mind fizikailag, mind pedig az igényeit tekintve, hiszen akár minden egyes tabletta egyedi lehet - mondta a BBC-nek a téma kapcsán Dr. Mohamed Albed Alhnan, a University of Central Lancashire tanára. Ilyen szinten személyre szabott orvoslás a 3D-nyomtatás nélkül rendkívül drága - tette hozzá.