A különféle eljárásokkal az elfogyasztható étel mennyiségét korlátozzák visszafordítható gyomorgyűrű , vagy valamilyen visszafordíthatatlan beavatkozás, például gyomor-bypass révén. Az endokrinológusok most attól tartanak, hogy ezek a műtétek a csontsűrűséget is csökkenthetik, ami különösen a kamasz betegek esetében jelent problémát, akikben még nem alakult ki a maximális csonttömeg.
A sydney-i Garvan Orvoskutató Intézet munkatársa, Dr. Malgorzata Brzozowska a zsír, a csont és a táplálkozási korlátozás bonyolult összefüggéseit vizsgáló kutatások részletes elemzésével kimutatta, hogy az invazívabb típusú műtétek serkentik a csontanyagcserét, és az ehhez társuló csontvesztést. Ezt nem csak a gyors fogyás és a létfontosságú tápanyagok, például a D-vitamin és a kalcium kisebb mennyiségű felszívódása okozza, hanem a zsír és a bélrendszer által felszabadított hormonok, valamint ezek a központi idegrendszerre gyakorolt hatásának változása is.
Dr. Brzozowska és munkatársa, Jackie Center azt javasolják, hogy a bariátriai műtétek előtt és után az orvosok az ellátás keretében minden esetben szenteljenek nagyobb figyelmet a vázrendszer vizsgálatának és kezelésének. "Természetesen nem a bariátriai műtétek ellen érvelünk"- magyarázták a szakértők.
"Kétségtelenül rendkívül hatékony fegyver az elhízás és az elhízással összefüggő cukorbetegség ellen. Csupán arra kérjük az orvosokat és a betegeket, hogy a csont egészségéről se feledkezzenek meg. Ajánlatos csontdenzitometriás vizsgálatot végezni, és megfelelő mennyiségű kalciumot és D-vitamint szedni. A különösen magas kockázatnak kitett betegek esetében pedig további vizsgálatok és gyógyszeres kezelés is indokoltak lehetnek."