A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a türelmetlen embereknél nagyobb az esélye a korai biológiai hanyatlásnak, mint azoknak, akik egy kicsit nyugodtabban, türelmesebben élik az életüket.
A kutatásba 1158 önkéntest vontak be, és egy speciális kísérlettel megvizsgálták a türelmetlenségre való hajlamaikat. Ezek után genetikai analízissel elemezték a vérüket, hogy az úgynevezett telomerek hosszát megmérhessék. A telomerek a kromoszómák végén található DNS-részletek, melyek védik a genetikai kódunkat. Ez a rész minden sejtosztódás alkalmával egyre rövidebb lesz, míg végül a sejt már nem képes tovább osztódni. Így a telomerek hossza azt is jelzi, hogy milyen „öreg” a sejt. Ez az információ képes előrejelezni a korai halálozást és bizonyos krónikus betegségek rizikóját is.
A mostani kutatásban egy különleges érték alapján számították ki a szakemberek, hogy mennyire türelmetlen valaki. Úgy találták, hogy akinél a legmagasabb volt ez az érték (tehát türelmetlenebbek), azoknak a telomerei sokkal rövidebbek, vagyis a sejtjeik gyorsabban öregedtek. Ez a kapcsolat erősebb volt a nők körében, mint a férfiaknál – vagyis a nők sejtjeinek öregedésére jobban hat a stressz.
Azt még nem tudták egyértelműen megállapítani a kutatók, hogy a türelmetlenség okozza a telomerek megrövidülését vagy éppen fordítva, a rövidebb telomerek járnak együtt a türelem csökkenésével. Azt azonban sikerült megállapítani, hogy bizonyos genetikai jellegzetességek és egyes hormonok magasabb szintje „véd” a türelmetlenség hatásaival szemben.